Haberler
Giriş Tarihi : 18-11-2020 15:52   Güncelleme : 18-11-2020 15:52

Ankara'da Profesörün Tecavüz Davasında Sperm Delili Çöpe Atıldı

Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin, sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan 23 yaşındaki veteriner hekime tecavüz suçuyla tutuksuz yargılandığı davada 'sperm örneği' delilinin çöpe atıldığı ortaya çıktı.

Ankara'da Profesörün Tecavüz Davasında Sperm Delili Çöpe Atıldı

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak görev yapan Prof. Dr. Hasan Bilgili, sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan 23 yaşındaki veteriner hekim Ç.B.'ye tecavüz ettiği gerekçesiyle Nisan ayında tutuklandı.

Daha sonra savcılık tarafından re'sen tahliye edilen sanık, olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Profesör hakkında, 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret' suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Tecavüz davasında, delilleri yok etmek amacıyla Bilgili'ye yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ve Ç.B'nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt'un, Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması sürerken, 'sperm örneği' delilinin soruşturma aşamasında hastanede kaybolduğu, Hasan Bilgili'nin de bu yüzden re-sen tahliye edildiği ortaya çıktı.

Ç.B.'nin Avukatı Aslı Arıhan, dava için çok önemli olan bu delilin kaybolmasında sorumlu olduğunu ileri sürdüğü hastane personeli ve görevli polis memurları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Arıhan, suç duyurusu dilekçesinde, olay günü hastanede alınan ilk cinsel saldırı raporunda ve daha sonra alınan raporlarda sanığın müvekkiline cinsel saldırıda bulunduğunu gösteren sperm hücreleri tespit edilmişken, en son alınan Adli Tıp Kurumu raporunda, numunelerin hastaneden kuruma yanlış gönderilmesi nedeniyle delilerin karartılarak, suçun örtbas edilmeye çalışıldığını iddia etti ve sorumluluğu bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

Savcılık'ın soruşturma başlattığı olayda, Ankara Şehir Hastanesi'ne yazı gönderilerek görüş istendi. Hastaneden savcılığa gönderilen yanıtta, Ç.B'den alınan örneklerin adli kaydının bulunmadığı, bu nedenle tutanak işlemi yapılmadığı için de numuneyi bırakan görevlinin isim kaydının olmadığı ifade edildi. Yanıtta ayrıca numunenin üzerinde 'adli' ibaresi bulunmasının bu süreçte belirleyici olduğunun altı çizilerek, "Kişiden alınan swaplar üzerinde 'adli vaka' ibaresi olmadığı için sonuç raporlandıktan sonra imha edilmiştir" denildi.