Haberler
Giriş Tarihi : 06-06-2021 15:30   Güncelleme : 06-06-2021 15:30

Antalya Patara'da 2 Bin Kamyon Kum Çalındı, Olayı Tespit Eden Memur Görevden Alındı

Tarım Orman-İş Başkanı Şükrü Durmuş, şubat ayında Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalınıp satıldığını öne sürdü. Durmuş, olayı tespit eden görevli memurun ise 'Cumhurbaşkanı’na hakaret'ten dolayı görevden alındığını söyledi.

Antalya Patara'da 2 Bin Kamyon Kum Çalındı, Olayı Tespit Eden Memur Görevden Alındı

Tarım 0rman-İş Başkanı Durmuş, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Durmuş, şubat ayında bölgeden 2 bin 168 kamyon kumun çalınıp satıldığını söyledi.

Ayrıca Durmuş, olayı tespit eden görevli memurun AK Parti İlçe Başkanı tarafından engellenmek istediğini ve kaymakam tarafından da görevinden alındığını belirtti.

Cumhuriyet’ten Sarp Ağkal'a konuşan Durmuş, “Kum alınarak sera sahiplerine satıldı. Zaman zaman seraları su basıyor, taban suyunu arıtmak için bu kumu kullanıyorlar. Burası Özel Çevre Koruma Alanı. Buradan bir taş parçası bile alamazsınız” dedi.

Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Görevden Alındı

Durmuş, görevli muhafaza memurlarından birinin, olayı yargı sürecine taşıyabilmek için kayıt almak isterken AKP İlçe Başkanı tarafından engellendiğini ve kaymakam tarafından da görevinden alındığını belirtti. Durmuş, “Çünkü AKP İlçe Başkanı memura ‘Burada zapt tutmayın, biz bölge müdürünü aradık’ dedi. Memur da ‘Değil bölge müdürü Sayın Cumhurbaşkanımız gelse ben bu zaptı tutacağım’ dedi. Memuru önce lojmanından çıkarttılar, sonra kaymakam bu sözü Cumhurbaşkanı’na hakaret saydı ve görevden aldı. Sendikamızın itirazlarıyla memur işine döndü. Olaya göz yuman orman işletme şefi ve işletme müdürü hâlâ görevde dedi.
 

Yaşam Alanları Zarar Görmüş Olabilir

 

Bölgeye ilişkin detaylı bilgi veren Durmuş, “Kumul gece rüzgârlarının etkisiyle kıyıdaki kumların çevredeki yaşam alanlarında bir kum dağı oluşturması demek. 1937 yılında da bizzat Atatürk’ün talimatıyla burada kumul ağaçlandırması çalışması yapıldı. Avustralya’dan ve Kıbrıs’tan ağaç türleri getirtildi” açıklamasında bulundu.

Bu çalışma sayesinde uzun yıllar tarım alanlarının korunduğunu vurgulayan Tarım Orman-İş Başkanı, “Bu olaydan sonra kumul hareketi yeniden başlayabilir. Ayrıca orası antik kent, kazı çalışmaları yapıldı. Endemik türlerle birlikte bölgede yaşayan carette carettaların yaşam alanları zarar görmüş olabilir” diye ekledi.