Haberler
Giriş Tarihi : 21-12-2020 18:26   Güncelleme : 21-12-2020 18:26

AOÇ'un 800 Dönümü Daha Yapılaşmaya Açıyor

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Çiftliği'nden 800 dönümlük tarım arazisinin Milli Savunma Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na tahsis edilip yapılaşmaya açılacağını açıkladı.

AOÇ'un 800 Dönümü Daha Yapılaşmaya Açıyor

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, 18 yıllık AKP iktidarı döneminde sürekli olarak küçültülen Atatürk Orman Çiftliği'nden 800 dönümlük tarım arazisinin Milli Savunma Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na tahsis edilip yapılaşmaya açılacağını duyurdu. Yeşil, "Atatürk'ün emanetinin her sene bu şekilde gözümüzün önünde parçalandığını görmek içimizi acıtıyor" dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre Etimesgut Belediyesi CHP Meclis Grubu üyeleriyle görüşen Yeşil, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'in, Etiler Caddesi'nde yer alan 800 dönümlük AOÇ arazisine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nca bir çalışma başlatıldığını ifade etti.

Yeşil, birinci derece sit arazisi üzerinde Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan "uygun" görüşü alınarak bir planlama yapıldığını, 90 dönümlük AOÇ arazisinin Tarım ve Orman Bakanlığı'na, 250 dönümünün Özel Kuvvetler Komutanlığı'na, kalan kısmının ise Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) tahsis edildiğini açıkladı. 

Arazinin neredeyse onda birinin Tarım ve Orman Bakanlığı'na tahsis edilerek büyük kısımların gölgelendiğinin altını çizen Yeşil, "Şehrin kalbine yangın söndürme uçakları için sözde hangar yapacaklarını söylüyorlar ama buradaki hava trafiğine bağlı oluşacak kargaşa ve gürültü nedeniyle yaklaşık bir milyon Ankaralı doğrudan etkilenecek. Dünya'nın hiçbir yerinde böyle bir şehir plancılığı anlayışı göremezsiniz" dedi.

"Atatürk'ün Emaneti Parçalanıyor"

1925 yılında yaklaşık 55 bin 540 dekar olan arazinin, AKP döneminde 33 bin 256 dekara geriletildiğini belirten Yeşil, "Atatürk'ün emanetinin her sene bu şekilde gözümüzün önünde parçalandığını görmek içimizi acıtıyor. Bu siyasi anlayış verimli tarım arazilerini betonlaştırma anlayışı içerisindeyken, Ankara Büyükşehir Belediyesi uzun yıllardan beri atıl kalan bu verimli tarım arazilerini geçen sene üç yıllığına kiralayarak iyi tarım uygulaması başlatmıştı" şeklinde konuştu

Sosyal Medyada Tepki

Dünya genelinde iklim değişikliği kendini iyice hissettirmeye başlarken tarihin en verimli topraklarına sahip olup birçok medeniyete yuva yapmış olan Türkiye coğrafyasında kuraklık, ciddi bir sorun haline gelmeye başladı. Çevre kirliliğinin yanında rant hırsı, doğal yaşamın ve ağaçların katledilmesine, göllerin kurumasına neden oluyor. 

Bu sorumsuz politikalar karşısında vatandaşlar, sosyal medya üzerinden tepki göstererek bu hatadan dönülmesini istedi.