Haberler
Giriş Tarihi : 07-09-2020 13:55   Güncelleme : 07-09-2020 14:08

Araç Geçişleri Beklentinin Altında Kaldı: Köprü ve Otoyollar İçin Yüklenici Firmalara 1 Milyar 750 Milyon TL Ödenecek

Yap-İşlet-Devret sistemi ile yapılan Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu için beklenen araç geçişi sağlanamadı. Yüklenici firmalara 1 milyar 750 milyon TL ödeme yapılacak

Araç Geçişleri Beklentinin Altında Kaldı: Köprü ve Otoyollar İçin Yüklenici Firmalara 1 Milyar 750 Milyon TL Ödenecek

Yap-İşlet-Devret sistemi ile yapılan Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için yılın ilk yarısında "araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle" yüklenici firmalara devlet tarafından 1 milyar 750 milyon TL ödeme yapılacak.

İlk uygulama, İÇTAŞ–Astaldi konsorsiyumunun işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda başlatıldı. Şirkete, geçen yıl bu yöntemle ödeme yapıldı. 2020 yılının ilk yarısı için de temmuz ayında 1 milyar 750 milyon TL düzeyinde garanti ödemesi gerçekleştirildi. Yılın ikinci yarısı için de 2021 yılı Ocak ayında garanti ödemesi söz konusu olacak.

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu da bu yıl 'ikili ödeme' sistemine geçti. Projeyi yapan ve işleten Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılının ilk yarısı için yapılacak garanti ödemesi için çalışmalar hızlandırıldı.

Yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1 milyar 750 milyon TL dolayında bir ödeme söz konusu olacak. Ödeme işlemi, birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek. En geç bu ayın son haftasında yapılacak. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak. Bu projelerde, bundan sonra bu yöntemle garanti ödemesi yapılacak.