Haberler
Giriş Tarihi : 20-11-2020 16:09   Güncelleme : 20-11-2020 16:09

Arınç'tan Biden'a Tebrik Mesajı: Biden Müslüman Boşnakların Haklarını Savunan Biridir

Bülent Arınç, yeni ABD Başkanı Joe Biden'ı sosyal medya hesabından tebrik etti.

Arınç'tan Biden'a Tebrik Mesajı: Biden Müslüman Boşnakların Haklarını Savunan Biridir

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş ile ilgili ittifak ortağı MHP'nin tepkisini çeken söylemlerinin ardından şimdi de yeni ABD Başkanı Joe Biden'a uzunca bir tebrik mesajı gönderdi. Soyak medya hesabı Twitter'dan mesaj yayınlayan Arınç, şu ifadeleri kullandı.

"ABD’de yapılan seçimler sonucunda Başkan seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i tebrik ederim.

Türkiye ile ABD uzun yıllara dayanan bir stratejik ortak ve müttefiklik ilişkisine sahiptir. Bu ilişkinin temelinde karşılıklı anlayış ve işbirliği yatmaktadır.

Sayın Seçilmiş Başkan’ın yakın geçmişte Türkiye’nin iç politikasına yönelik bazı sözleri Türk kamuoyunda çok haklı tepkilere yol açmıştı.

Biz, bu sözlerin seçim kampanyası esnasında iç politika merkezli bir propaganda kapsamında sarf edildiğine ve Sayın Biden’ın ülkemiz ile ilgili düşüncelerini olmadığına inanmak isteriz.

Bizim için Joe Biden, yıllar önce senatör olarak Bosna savaşında soykırıma uğrayan Müslüman Boşnakların haklarını en yüksek perdeden savunan insandır.

Sayın Seçilmiş Başkan’ın yeni başkanlık döneminin dost ve müttefik iki ülke arasında yeni bir sayfa açarak karşılıklı güven ve diyaloga dayalı hayırlı gelişmelere katkıda bulunmasını temenni ederim."

Hatırlanacağı üzere Joe Biden'ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından Kılıçdaroğlu bir tebrik mesajı yayınlamış ve hem iktidar partisinden hem de iktidar ortağından tepki toplamıştı. 

İktidarın Arınç'ın tebrik mesajına nasıl bir reaksiyon göstereceği merak konusu.