Haberler
Giriş Tarihi : 29-05-2021 20:15   Güncelleme : 29-05-2021 20:32

Aşılama Artırılırsa Ağustos'un Sonuna Dek Toplumsal Bağışıklık Kazanılabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, hesaplamalara göre dünyada bağışıklık kazanma süresinin 2022'nin mart ayına dek süreceğini belirtti. Bununla beraber Türkiye'deki aşılama oranı da artırılırsa ağustos ayının sonuna dek toplumsal bağışıklığın kazanılabileceğini ifade etti.

Aşılama Artırılırsa Ağustos'un Sonuna Dek Toplumsal Bağışıklık Kazanılabilir

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, dünyada bağışıklık kazanma süresinin 2022'nin mart ayına dek süreceğini belirterek "Haziran ayında aşılanma oranları artarsa, günde 200 bin aşı yapılıyor; eğer 1 milyonun üzerine çıkarsak o zaman biz bağışıklığa dünya üzerinde erken ulaşan ülkeler arasına gireceğiz. Şu andaki veriler ile bizim ülkemizde toplumsal bağışıklığa ağustos ayının sonuna kadar ulaşacağız gibi görünüyor" dedi.

Doç. Dr. Savaşçı, dünyada şu anda toplam 1,8 milyar doz aşı yapıldığını belirterek Çin virüsüne karşı mücadelede aşılamanın önemine dikkat çekti. Bu bağlamda dünyada ve Türkiye'deki toplumsal bağışıklığa ilişkin bilgi verdi.

Savaşçı, "Hesaplamalara göre tüm dünyanın bağışıklık kazanma süresi 2022 Mart ayı gibi görülüyor. Ama bizim ülkemiz çok avantajlı konumda, biz dünyada aşılamada 10'uncu sıradayız. Haziran ayında aşılanma oranları artarsa, günde 200 bin aşı yapılıyor, eğer 1 milyonun üzerine çıkarsak o zaman biz bağışıklığa dünya üzerinde erken ulaşan ülkeler arasına gireceğiz. Amerika ve İsrail'de 2020 Mart ayından itibaren alınan sayılara göre en düşük vaka sayılarındalar şu an. Dolayısıyla onlar doğal bağışıklığa, toplumsal bağışıklığa doğru ulaşmış vaziyetteler. Ne yazık ki dünya genelinde aşıya ulaşamayan ülkeler de olduğu için genel dünyanın bağışıklığa ulaşma süresi 2022 Mart ayını bulacak gibi görünüyor" dedi.

"Ağustos sonunda kazanabiliriz"

Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye'de toplumsal bağışıklığa ne zaman ulaşılabileceğine ilişkin şöyle konuştu:

"Şu andaki veriler ile bizim ülkemizde toplumsal bağışıklığa ağustos ayının sonuna kadar ulaşacağız gibi görünüyor. Tabii ki aşı temininde herhangi bir sıkıntı yaşamazsak ve halkımız inanarak aşısını yaptırırsa. Biz sahada Amerika, İngiltere, İsrail verilerinde şunu görüyoruz; Amerika verilerinde özellikle çok ciddî pik yaşadılar, günlük 3-4 bin insan kayıpları yaşadılar. Ama şu anda insan kayıpları sıfıra yakın boyutta. Aşının bunda önemli etkisi olduğu gözüktü. Aşının yan etkileri yönünden de çok ciddî yan etkiler görülmedi. Bizlere inanarak, güvenerek aşı zamanı gelince mutlaka aşı yaptırmaları gerekiyor"

"İkinci doz aşılar ne kadar geç yapılırsa aslında antikor oluşturma oranı ve süresi uzayabilir"

BioNTech aşısının koruyuculuk oranının çok yüksek olduğunu belirten Savaşçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzun süre kalıcı bağışıklık yanıtı oluşturabileceği yönünde ciddî veriler elde edilmeye başlandı. Bu anlamda hatırlatıcı doz (üçüncü doz) olarak Sinovac inaktif aşıyı daha erken olabiliriz; 6'ncı ayın sonunda. Ama BioNTech aşısının 9-12 aya çekilebileceği yönünde yeni çalışmalar çıkmaya başladı. İkinci doz aşılar ne kadar geç yapılırsa aslında antikor oluşturma oranı ve süresi uzayabilir ama bu konuda ciddî çalışma yapılması gerekir. Özellikle BioNTech aşısının ikinci dozunun 12'nci haftada yapılması yönünde bazı görüşler var. 'Antikor seviyesi, koruyuculuk oranı arttıkça 6-8-12 hafta sonra uygulanabilir mi' diye saha çalışmaları ile Bilim Kurulu tarafından değerlendirilip ona göre aşılama süreleri uzatılabilir. Halkımız bu konuda şüphe etmesin; bunların hepsi bilimsel, gerçek veriler ile ortaya konulacak, açıklanacak çalışmalar olacaktır. Ama hedefimiz antikor seviyesini en yüksekte tutmak ve koruyuculuk süresini uzatmak. Dolayısıyla eğer ikinci doz aşının 12 hafta sonra yapıldığında daha çok koruduğu ispat edilirse bu yönde aşı programları yapılabilir."