Haberler
Giriş Tarihi : 06-09-2021 12:06   Güncelleme : 06-09-2021 12:06

Atatürk Büstüne Saldırdı, İlk Duruşmada Tahliye Oldu

Tekirdağ'da Atatürk büstlerine saldıran Günhan Daştan, ilk duruşmada tahliye oldu.

Atatürk Büstüne Saldırdı, İlk Duruşmada Tahliye Oldu

28 Mart’ta 3 farklı okulda Atatürk heykel ve büstlerine boya ile hakaret içerikli yazılar yazan Günhan Daştan, Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. 

Daştan, emniyet ve savcılıkta verdiği ifadesinde kullandığı, “Ben eylemleri gerçekleştirmek için herhangi birinden veya birilerinden talimat almadım. Kendi hür irademle yaptığım eylemlerdir. Aslında yaklaşık 1 hafta 10 gün önce tarihçi Kadir Mısırlıoğlu’nun videolarını izledim” ifadelerinin doğru olduğunu söyleyerek kendisini savundu.

''Aynı Suçu Yapanlar Serbest''

Evinden çıkan patlayıcı yapımında kullanılan kimyasal maddeler sebebiyle DEAŞ Terör Örgütü üyesi olabileceği iddialarına da yanıt veren Daştan, “Ele geçirilen maddeler benim üniversite yıllarımdan kalan 23-25 senelik maddelerdir. Ben bunları eve koymuştum, o şekilde kalmış. Benim yaptığım suç heykel boyamak. Ben terör örgütü üyesi değilim. Aynı suçu yapan insanlar serbest, ben neden cezaevindeyim? Adli kontrolle serbest kalmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti tutuklulukta geçen süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine karar verdi. Heyet, sanığın evinden çıkan kimyasal maddelerin miktar itibariyle bomba yapımında kullanılmaya yeterli olup olmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.