Haberler
Giriş Tarihi : 19-07-2021 16:17   Güncelleme : 19-07-2021 16:17

Atatürk Orman Çiftiği'nden Geçirilmesi Planlanan Yol Yargıya Taşınacak

Mimarlar Odası Atatürk Orman Çiftliği'nin Etimesgut'taki arazisine yapılmak istenen yolu yargıya götüreceğini duyurdu.

Atatürk Orman Çiftiği'nden Geçirilmesi Planlanan Yol Yargıya Taşınacak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan Atatürk Ornan Çiftliğini'nin Etimesgut'taki arazisine yapılmak istenen yolu yargıya götüreceklerini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'nın "Başkanlığınız tarafından yürütülen 1/10000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı çalışmalarına esas olmak üzere kurum görüşü istenmekte olup söz konusu plan ile ilgili olumsuz bir hususa rastlanmamıştır" açıklamasını hatırlatan Candan, "Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti için kurumların bu ortak mutabakatı çok manidardır. Tarihe not düşüyoruz" diye konuştu.

"Daha bir ay önce mahkeme, açtığımız davada, Atatürk Orman Çiftliği’nin 25 hektarlık bölümünde, 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı sınırlarındaki alanın Özel Kuvvetler Komutanlığı için askeri alan olarak yapılaşmaya açılmasına izin vermedi" diyen Candan, "Yargı daha önce bilirkişi raporuyla AOÇ’nin askeri alan olmasına, AOÇ’nin bir metrekaresinin bile betonlaşmasına izin vermezken şimdide aynı alanda yol yapımı ile AOÇ alanlarını parçalamaya, Ankara Çayı’nı 50 metrelik yollarla asfalta boğmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Bu projeyi yargıya taşıyacaklarını belirten Candan, "Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün bize emanetidir, yol geçen hanı değildir" dedi.