Haberler
Giriş Tarihi : 13-10-2020 20:27   Güncelleme : 13-10-2020 20:50

Atatürk Üniversitesi'ne Tahsis Edilen Yurt Binası İnsan Vakfı'na Kiralanmış

Sayıştay'ın yayaınladığı Atatürk Üniversitesi 2019 yılı Denetim Raporu’na göre Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne tahsis edilen arsa üzerinde yapılan yurt binası 2017 yılında İnsan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na kiralanmış

Atatürk Üniversitesi'ne Tahsis Edilen Yurt Binası İnsan Vakfı'na Kiralanmış

Devlet tarafından Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne tahsis edilen arsa üzerine yapılan ve 2016’da 113 bin lira kira alınan 7 katlı öğrenci yurdunun, 2017’de, yıllık 5 bin 210 lira karşılığında İnsan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na kiralandığı Sayıştay Raporu ile ortaya çıktı.

Vakfın adının açıklanmadığı Sayıştay raporuna göre, yurdun bazı tadilat ve eksiklikleri üniversite tarafından karşılanırken harcanan tutar 5 yıllık toplam kira bedelinin çok üstünde gerçekleşti. Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre söz konusu yurdun kiralandığı vakfın İnsan Vakfı olduğu öğrenildi.

Sayıştay’ın, Atatürk Üniversitesi 2019 yılı Denetim Raporu’na göre, mülkiyeti Hazine’ye ait olan bir arsa, 1992’de Atatürk Üniversitesi’ne tahsis edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 2010’da imzalanan ve üniversiteye 10 yıllığına yetki veren protokol ile de 7 katlı yurt yapıldı. Protokolde, yurdun kiraya verilebileceği ancak kira süresinin protokol süresini aşmayacağı belirtildi. Ama daha önce özel bir şirkete kiralanan ve 2016’da 113 bin lira kira alınan yurt, 2017-2022 yılları için pazarlık usulü ile bir vakfa kiralandı. Vakfın adının açıklanmadığı raporda, “Vakfa kiralama işleminde bina rayici değil, kira rayici bu miktar üzerinden dikkate alınmıştır. Böylece kira yaklaşık bedeli olarak çok düşük bir miktar ortaya çıkmış; yurt, yıllık 5 bin 210 TL üzerinden kiraya verilmiştir. Yine özel şartlara göre yurt mutfağı ile bulaşıkhanenin tadilatı, doğalgaz dönüşümü, seminer salonu ile içinin tefrişatı (50 masa ve 200 sandalye) üniversite tarafından karşılanmıştır. Yalnızca bu masraflar bile 5 yıllık toplam kira bedelinin çok üstünde” denildi.

Rapora göre, kiralama sırasında oluşturulan birçok belgede de mülkiyeti Hazine’de olan taşınmazın fiili durumu olarak “üniversitenin özel mülkiyetinde” yazdığı tespit edildi. Raporda, “Anılan taşınmazın kiralama usulü, kanun ve yönetmeliklere aykırıdır. Hatalı bir süreç izlenerek yapılan bu kiralamanın sonlandırılarak yurt binasının kanun ve yönetmelik hükümlerine uygun bir şekilde öğrenci kullanımına sunulması gerekmekte” ifadeleri kullanıldı.

Yurdun görevlileri, yurdun 2017’de kiralandığını doğrularken, üniversite birimleri telefonlara yanıt vermedi.