Haberler
Giriş Tarihi : 25-02-2021 23:35   Güncelleme : 25-02-2021 23:35

Atatürk'e Hakaret Eden Akademisyen Aldığı Cezayı 'Şeref (?) Madalyası' Olarak Tanımladı

Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan Furkan Bölükbaşı adlı şahıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği için aldığı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “şeref madalyası” olarak tanımladı.

Atatürk'e Hakaret Eden Akademisyen Aldığı Cezayı 'Şeref (?) Madalyası' Olarak Tanımladı

2017 yılında sosyal medya ve Ekşi Sözlük’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunan araştırma görevli Furkan Bölükbaşı hakkında, CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Atatürk’ün hatırasına hakaret etmek, Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, Suç işlemeye tahrik etmek, Halkı birbirini öldürmeye tahrik etmekten” suç duyurusunda bulundu. 

Sanık Furkan Bölükbaşı hakkında Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanununda düzenlenen Atatürk’e ‘alenen hakaret etmek ve sövmek’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bölükbaşı davanın 23 Şubat 2021 tarihli karar duruşmasında paylaşımı kendisini yapmadığını ve Ekşi Sözlük’teki yorumlarının da suç unsuru oluşturmadığını ileri sürdü.

Sanık Bölükbaşı'nın avukatı da müvekkilinin dava konusu paylaşımları yapmadığını ileri sürerken, Ekşi Sözlük’teki yorumları içinse "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin çok çeşitli kararlarıyla ortaya koyduğu gibi Kemalizm ideolojisine yapılan ifade hürriyeti kapsamındaki eleştirilerdir" dedi.

Mahkeme, sanık Bölükbaşı’nın suçu basın yoluyla işlediğini ve bu suçu birden çok kez tekrarladığını belirterek, önce 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Bölükbaşı’na ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak, cezasını 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi ve hükmün açıklanmasını erteledi.

Davanın ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan sanık Bölükbaşı, önceden inkar ettiği suçlamalardan aldığı cezayı 'seref madalyası' olarak tanımladı.