Haberler
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:27   Güncelleme : 31-05-2021 18:27

Atatürk'ün Afrin'de Konakladığı Ev Müze Oluyor!

Atatürk’ün Afrin’de konakladığı evin temizlendiği ve çalışmaların ardından restore edilip müze olacağı bildirildi. Hatay Valiliği, Atatürk’ün Afrin’de konakladığı evin restore edildiğini ve müzeye dönüşeceğini kaydetti.

Atatürk'ün Afrin'de Konakladığı Ev Müze Oluyor!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Birinci Dünya Savaşı sırasında konakladığı ev KURT-Ar tarafından tespit edilmişti. O evin temizlendiği ve Hatay Valiliğince restore ettirilerek müzeye dönüştürülmesinin planladığını öğrenildi.

Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı esnasında konakladığı eve ilişkin restore çalışmasını, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Banu Dalaman duyurdu. Dalaman, Hatay Valiliği’nin restorasyona başlayarak, evi müzeye dönüştürmeyi planladığını kaydetti.

Atatürk'ün Birinci Dünya Savaşı Sırasında Konakladığı Ev Afrin'de Müze Olacak

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Banu Dalaman “Orada Hatay Valiliği, canla başla çalışıyor. Genç bir devlet görevlimiz, Atatürk’ün Suriye seferinde kullandığı bir evi bulmuş. Afrin’de bulunan Ruca’da. Tabii temizlenmiş, yenilenmiş. Şu anda onu nasıl alabiliriz diye düşünüyorlar. O evi müze yapmaya yönelik bir hedefleri var. Bölgede milli değerlerimize bağlı, fedakar bir şekilde çalışan bürokratları görmek bizleri çok etkiledi” ifadelerini kullandı.

Bölgede çalışmalarını sürdüren Hatay Valiliği’nin, söz konusu ev ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk'ün Katme Savaşı stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı belirlenen ve Afrin ilçesinde bulunan ev, valiliğimiz tarafından muhafaza altına alındı. Evin çevresinde ve içerisinde temizlik çalışması yapılıp, iyi bir hale getirildi. Restorasyon çalışması da yapılacak. Projeler değerlendiriliyor. Bölgedeki hareketliliğin azalmasının ardından yapılacak restorasyon çalışmaları için muhafaza altındaki bina, proje aşamasında” denildi.