Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2020 19:41   Güncelleme : 02-10-2020 09:41

Avrasya Araştırma'dan Yeni Anket: Cumhur İttifakı Tek Başına İktidar Olmaya Yetmiyor

Avrasya Araştırma'nın yaptığı son ankete göre Cumhur İttifakı tek başına iktidar olmaya yetmezken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da cumhurbaşkanlığı için gerekli olan yüzde 50+1 oyu alamıyor.

Avrasya Araştırma'dan Yeni Anket: Cumhur İttifakı Tek Başına İktidar Olmaya Yetmiyor

Avrasya Araştırma’nın yaptığı son genel seçim anketine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden cumhurbaşkanı olabilmek için gerekli yüzde 50+1'i alamıyor. Muhalefetin olası çatı adaylarına göre seçmen davranışları ölçüldüğünde de Erdoğan'ın karşısında en çok oyu alan isim ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oluyor.

Genel seçimlere yönelik ankette yurttaşların yüzde 27,5’i AKP'ye oy vereceğini belirtirken, CHP’nin oy oranı ise yüzde 20,1 olarak belirtildi. Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP'nin oy oranı yüzde 37,26'ya, CHP'nin oy oranı ise yüzde 27,24'e çıkıyor.

Ankete göre, Milletvekilliği Genel Seçimi'nde Cumhur İttifakı yüzde 45,79 oranında görülürken, Millet İttifakı yüzde 39,43 olarak görülüyor.

Ankete göre, olası bir Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında muhalefet adayları oldukça yakın oy oranında. Erdoğan’nı geçen tek isim ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.