Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2021 09:38   Güncelleme : 10-06-2021 09:38

Avrupa, Bayburt'ta Bulunan Müzeyi 'Dünyada Gezilmesi Gereken 7 Müze' Arasında Gösterdi

Corriere Della Sera gazetesi, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi'ni dünyada gezilmesi gereken 7 müzeden biri olarak gösterdi.

Avrupa, Bayburt'ta Bulunan Müzeyi 'Dünyada Gezilmesi Gereken 7 Müze' Arasında Gösterdi

Milano'da yayımlanan günlük gazete Corriere Della Sera, dünyada gezilmesi gereken 7 müzeyi önerdi. Gazete tarafından hazırlanan listede 2021 yılında Avrupa Müze Forumu tarafından Avrupa’da yılın müzesi seçilen Kenan Yavuz Etnografya Müzesi de yer aldı. 

Bayburt’un Beşpınar köyünde bulunan müze, Türkiye'de ilk kez Avrupa Müze Forumu tarafından verilen Dünya kültür mirası ‘Sılletto’ ödülünü aldı. 

Bizim İçin Gurur Vesilesi

Müze kurucusu Kenan Yavuz “Köyümüze amatör bir ruh ve sosyal sorumluluk projesi olarak kurduğumuz müzemizin, dünyanın en prestijli ödülü ile taçlanması ve Avrupa’nın en çok okunan dergi ve gazetelerinde görülmesi gereken sayılı müzeler arasında gösterilmesi çok büyük bir gurur vesilesi bizim için. Ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmenin ve zirveye taşımanın verdiği sorumluluk ile çalışmaya devam edeceğiz. 

Kadim kültürümüzün hizmetkarı olmak için çıktığımız yolculuğun böylesine karşılık bulması bizi çok heyecanlandırıyor ve çalışma azmimizi attırıyor” ifadelerini kullandı.