Haberler
Giriş Tarihi : 06-11-2020 22:50   Güncelleme : 06-11-2020 22:50

Avrupa Birliği Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'yu Yaptırım Listesine Aldı

Avrupa Birliği, meşruiyetini tanımadığı Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'yu yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'yu Yaptırım Listesine Aldı

Avrupa Birliği (AB), Belarus'un diktatör Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'yu yaptırım listesine aldı.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, Aleksandr Lukaşenko ve oğlu (Ulusal Güvenlik Danışmanı) Viktor Lukaşenko'nun da aralarında bulunduğu 15 kişi Belarus'a yönelik yaptırımlar kapsamına alındığı ifade edildi. Listede ayrıca Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı İgor Sergeyenko ve Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı İvan Tertel gibi isimler de var.

Yaptırım kararının Belarus'ta yapılan son seçimlerin ardından gerçekleşen gösterilerin şiddet yoluyla bastırılması nedeniyle alındığı ifade edildi. Son kararla birlikte Belarus yönetiminden yaptırım uygulanan kişi sayısı 59'a yükseldi.

AB'nin yaptırımları seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve AB vatandaşları ile şirketlerinin bu kişilere mali ilişkisinin yasaklanmasını içeriyor.

AB, Belarus'taki cumhurbaşkanı seçimine hile karıştırdığı gerekçesiyle Lukaşenko'yu meşru cumhurbaşkanı olarak saymıyor ve seçimin sonucunu tanımıyor. AB, seçim sonucunu protesto eden göstericilere şiddet ve muhalefete baskı uygulandığı gerekçesiyle geçen ay 40'tan fazla Belaruslu üst düzey yetkiliye yaptırım uygulamaya başlamıştı.