Haberler
Giriş Tarihi : 01-05-2021 12:39   Güncelleme : 01-05-2021 12:39

Avustralya, Hindistan’dan Dönenlere Hapis veya Para Cezası Verecek

Avustralya Sağlık Bakanlığı Hindistan’dan dönüş yolculuğunun geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Avustralya, Hindistan’dan Dönenlere Hapis veya Para Cezası Verecek

Covid-19 salgınıyla mücadele edemeyen ve salgının kontrolünü kaybeden Hindistan için uygulanan kısıtlama kararlarına bir yenisi daha eklendi. 

Avustralya Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, “Yolcunun hareket saatinden itibaren 14 gün içinde Hindistan'da bulunmuş olması halinde, Hükümet, Hindistan'dan Avustralya topraklarına giren yolculara geçici bir duraklama uygulayacaktır. Duraklama, 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 12.01'de yürürlüğe girecek” denildi.

Bakanlık, uygulamaya uyulmaması halinde 5 yıla kadar hapis veya/ve para cezası uygulanacağını belirtti.  Karara uyulmaması beş yıl hapis cezasına, 66 bin Avustralya doları (37 bin sterlin) para cezasına veya her ikisine birden neden olabilecekken Sağlık Bakanlığı, kararın 15 Mayıs 'ta gözden geçirileceğini söyledi.

Açıklamada “Hükümet bu kararları hafife almıyor. Bununla birlikte, Avustralya halk sağlığı ve karantina sistemlerinin bütünlüğünün korunması ve karantina tesislerindeki COVID-19 vakalarının sayısının yönetilebilir bir düzeye indirilmesi kritik önem taşımaktadır. Hindistan, geçen hafta her gün 300 binden fazla yeni COVID-19 vakası bildiriyor. Hindistan'daki toplam vaka sayısı şu anda 19 milyona yakın ve 200 binden fazla insan öldü” ifadeleri yer aldı.