Haberler
Giriş Tarihi : 22-03-2021 12:51   Güncelleme : 22-03-2021 12:51

Avustralya'da Yaşanan Sel Felaketi Sebebiyle 18 Bin Kişi Tahliye Edildi

Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Yeni Güney Galler'de meydana gelen sel felaketi bölgede yaşayan 18 bin kişinin tahliye edilmesine sebep oldu.

Avustralya'da Yaşanan Sel Felaketi Sebebiyle 18 Bin Kişi Tahliye Edildi

Avustralya’nın en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler’de sel felaketi meydana geldi. Beklenenin çok üstünde bir yağmur ve dolu yağması sonucu yaklaşık 18 bin kişi tahliye edilmek zorunda kaldı.

Yetkililerin “50 yılda bir yaşanır” dediği olay Sidney’in kuzeyinde yer alan Queensland’deki nehir ve barajların taşmasına da neden oldu.

Avustralya kurtarma ekipleri sel sularının boyunun 90 cm’ye kadar yükseldiği duyurdu.

Hızla yerleşim yerlerine de ilerleyen sel suları, bölgedeki onlarca ev ve iş yerinde hasara yol açtı. Şiddetli yağışlar ve sel sonucu bölgede faaliyet gösteren 150 okul kapatılmak zorunda kaldı. Başbakan Scott Morrison, kaçmak zorunda kalanlara yardım edileceğini duyurdu.

Yeni Güney Galler eyaleti Başbakanı Gladys Berejiklian, ” Sellerden zarar gören toplulukların birçoğu önceki yaz orman yangınlarından ve kuraklıktan etkilendi. Eyalet tarihinde, bu kadar hızlı, arka arkaya ve bu kadar aşırı hava koşullarının yaşandığı hiç hatırlamıyorum” dedi.

Acil servisler, araçlarında mahsur kalan vatandaşları vinçle çekerek ve helikopterle kurtararak en az 750 kurtarma gerçekleştirdi.