Haberler
Giriş Tarihi : 17-01-2021 17:52   Güncelleme : 17-01-2021 18:02

Avusturya'da Ulusal Karantinanın Süresi Uzatıldı

Avusturya'da vaka sayılarının düşmemesi nedeniyle karantina süresi uzatıldı.

Avusturya'da Ulusal Karantinanın Süresi Uzatıldı

Avusturya’da Çin virüsü karantinası 8 Şubat’a kadar uzatıldı. Ülkede 25 Ocak'tan itibaren toplu taşıma ve iş yerlerinde FFP2 maskesi zorunlu hale getirilecek. 

Avusturya’da Çin virüsü ile mücadele kapsamında uygulanan ve 24 Ocak’ta hafifletilmesi planlanan karantina 8 Şubat’a kadar uzatıldı. Başbakan Sebastian Kurz, beraberindeki heyetle düzenlediği basın toplantısında, Çin virüsüne karşı yürütülen mücadelede alınan yeni kararları kamuoyuna duyurdu.

Kurz, İngiltere’de ortaya çıkan Çin virüsünün daha hızlı bulaşan türünün Avusturya’da olduğu gibi bütün Avrupa’da hızla yayıldığını, bu gelişmenin ciddi kaygıya yol açtığını söyledi.

Aşılama sürecine de değinen Kurz, aşıların üretimi, dağıtımına yönelik işleyişin ağır seyretmesi, farklı aşıların henüz kullanıma girmemiş olmasının salgınla mücadeleyi yavaşlattığını söyleyerek özellikle 65 yaş üstü vatandaşların hızlı bir şekilde aşılanmasının sağlık sistemini ciddi oranda rahatlatacağını belirtti.

Kurz, ülkede halihazırda kullanılan aşılarla 65 yaş üstü vatandaşların aşılanması sürecinin nisan başı gibi tamamlanacağını, böylece salgına karşı kısıtlamaları kaldırmalarının daha kolay olacağını müjdeledi.

Kurz, uzmanlarla yapılan görüşmeler doğrultusunda mevcut karantinanın uzatılmasına karar verildiğini belirterek "8 Şubat’ta kısıtlamaları kaldırmak için ilk adımları atacağız. İş yerleri, kişisel bakım merkezleri ve müzeler açılacak." dedi.

Kurz, okullarda da aynı tarihte yarı kapasite ile yüz yüze eğitime geçilmesinin planlandığını duyurdu.