Haberler
Giriş Tarihi : 15-09-2020 20:01   Güncelleme : 15-09-2020 20:01

AYM Üyesinden Soylu'ya: Kimse Mahkemelere ve Hakimlere Talimat Veremez

AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt verdi.

AYM Üyesinden Soylu'ya: Kimse Mahkemelere ve Hakimlere Talimat Veremez

AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunun iptal edilmesinin sonrasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt verdi. Anayasa'nın 138. maddesini paylaşan Yıldırım, "Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez" dedi.  

AYM üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, Anayasa Mahkemesi'nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine tepki gösteren  Soylu'ya yanıt verdi. Yıldırım, Soylu'nun "Bisikletinle işe git gel bakalım" cümlesine gönderme yaparak, bisikletli fotoğrafını paylaştı.  

Yıldırım, Bakan Soylu'ya Twitter hesabından gönderme yaparak verdiği cevapta Anayasa'nın 138. maddesini paylaştı.

Yıldırım'ın paylaşımı şu şekilde:

"Madde 138- Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

Ne Olmuştu

Süleyman Soylu Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a yüklenmişti. Anayasa Mahkemesi'nin "karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez" kararını iptal etmesine sert tepki veren Soylu, Arslan'a "Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ'cüler girsin, PKK'lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" ifadelerini kullanmıştı.