Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 05-04-2021 23:15   Güncelleme : 05-04-2021 23:44

Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail Yapımı Silahlar, Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi'nde Olağanüstü Bir Görev Yüklendi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, İsrail toplumunun Dağlık Karabağ'daki Vatan Muharebesi sırasında Bakü'yü samimi bir biçimde desteklediğini ifade ederek İsrail'den alınan silahların zaferde 'olağanüstü bir rolü' olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail Yapımı Silahlar, Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi'nde Olağanüstü Bir Görev Yüklendi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Israel Hayom gazetesine verdiği demeçte, Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında geçen yıl Azerbaycan toprakları Karabağ'da yaşanan Vaan Muharebesi'nde İsrail'in rolüne ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Bayramov, "Ermenistan'ın, çatışma bölgesinden uzakta olan Gence kentine yönelik acımasız füze saldırıları sonucu zarar gören halka, İsrail tarafından yapılan insanî yardımı çok takdir ediyoruz" ifadelerini kullanarak saldırılarda 33 sivilin şehit düştüğünü anımsattı.

"Azerbaycan-İsrail ortaklığı güçlü, kapsamlı ve çok boyutlu"

Bakan, "Azerbaycan-İsrail ortaklığı güçlü, kapsamlı ve çok boyutlu. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişim düzeyinden memnunuz. İş birliğimizi arttırmak için hâlihazırda 10'dan fazla anlaşma imzaladık ve 20 farklı anlaşma taslağı daha değerlendirme aşamasında. Bu anlaşmalar, ilişkilerimizin gelişmesi için iyi bir çerçeve oluşturuyor" diye konuştu.

"Karabağ'ın onarım sürecine elbette İsrailli şirketler de katılabilir"

Karabağ'ın Ermeni işgalinden temizlenen bölgelerinin yeniden inşasında İsrail'in yer alıp almayacağına ilişkin bir soruya yanıt veren Bayramov, şunları söyledi:

"Toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesinin ardından savaş sonrası döneme girdik. Şimdi en önemli önceliklerimiz arasında kurtarılmış bölgelerin onarımı ve yeniden inşası ile Ermeni işgali sebebiyle yerinden olmuş, yurdunu terk etmeye zorlanmış kişilerin memleketlerine geri dönüşü yer alıyor. Dost ülkelerin ve ortakların onarım sürecine katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Elbette İsrailli şirketler de katılabilir. İş yükü çok fazla. Bu; mayın temizleme, altyapı inşası ve akıllı şehirlerin ve köylerin kurulmasını içeriyor, ancak bunlarla da sınırlı değil."

Azerbaycan kökenli İsrail vatandaşlarının, Ermenistan tarafından düzenlenen saldırıları protesto etmek için miting düzenlediklerini ve Azerbaycan ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan bakan, Tel Aviv'in Bakü'ye tedarik ettiği silahlara da değindi.

"İsrail yapımı silahlar, Azerbaycan'ın zaferinde olağanüstü bir görev yüklendi"

Bayramov, "Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından İsrail'de üretilen, özellikle insansız hava araçları dâhil olmak üzere yüksek teknoloji ürünü ve yüksek hassasiyetli silahların ustaca kullanılması, Azerbaycan'ın zaferinde olağanüstü bir rol oynadı" ifadelerini kullandı. Bakan, "Azerbaycan ile İsrail arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda güçlenmeye ve yoğunlaşmaya devam edeceğine inanıyorum" diye ekledi.

Öte yandan Bakü'nün, İsrail ile İran arasında devam eden gerilimde arabulucu rolü oynama ihtimaline yönelik soruya Bayramov, şu yanıtı verdi:

"Orta Doğu bölgesindeki gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Her zaman barış ve güvenliğin tesisi için çağrıda bulunuyoruz. Bunun tüm bölgenin kalkınmasına ve refahına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bölgesel ve küresel düzeyde güvenlik ve iş birliğine katkıda bulunmaya daima hazırız."