Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 15-03-2021 23:51   Güncelleme : 16-03-2021 01:34

Azerbaycan'dan Uluslararası Topluma Çağrı: Ermenistan'a Baskı Yapın

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Ermenistan'ın sivil kıyafetli askerlerini yük kamyonlarıyla gece saatlerinde yasa dışı olarak Azerbaycan topraklarına gönderme girişiminde bulunduğunu belirterek "Uluslararası kuruluşlar Ermenistan'a baskı yapmalı" dedi.

Azerbaycan'dan Uluslararası Topluma Çağrı: Ermenistan'a Baskı Yapın

AA'nın haberine göre Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan'da temaslarda bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bayramov, 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildiride esir değişimi maddesinin yer aldığını, Azerbaycan olarak bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ifade etti.

Savaş döneminde esir düşen tüm Ermenistan askerlerinin iade edildiğini, iade edilen esir sayısının Azerbaycan'a iade edilen asker sayısından fazla olduğunu hatırlatan Bayramov, şunları söyledi:

"Şimdi bize yapılan çok sayıda başvuru ve çağrılarla ilgili duruma gelince, Azerbaycan o kişileri savaş esiri olarak kabul etmiyor. Çünkü onlar askerî operasyonlar döneminde tutuklanmadı. O insanlar, askerî operasyonlar bittikten sonra, 26 Kasım 2020'de Ermenistan'ın Şirak vilayetinden getirilen kişilerdir. Onlar Azerbaycan topraklarında asker ve sivillerimizi katletti. Onlarla ilgili Azerbaycan yasaları gereği soruşturmalar sürüyor."

Bayramov, savaş sonrasında bölgeye asker getirilmesini "kabul edilemez" bulduklarını ve bunun Ermenistan tarafından üçlü bildirinin doğrudan ihlali anlamına geldiğini vurgulayarak "Şimdi bile Ermenistan tarafı sivil kıyafetli askerlerini yük kamyonlarında gece saatlerinde yasa dışı yollarla Azerbaycan'a gönderme girişiminde bulunuyor. Konuyu Birleşmiş Milletler (BM) başta olmakla tüm uluslararası kuruluşlara aktardık. Tüm uluslararası kuruluşlar bu konuda Ermenistan'a baskı yapmalı. Bölgede sürdürülebilir barışın sağlanması için taraflar yükümlülüklerini yerine getirmelidir" dedi.

Linde ise Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildiri ile ateşkes sağlandığını ve bölgede durumun değiştiğini belirtti. Sorunun temelli çözülmesi gerektiğini ve AGİT Minsk Grubunun bu konudaki faaliyetini desteklediğini ifade eden Linde, Azerbaycan ve Ermenistan'ın esir takasına devam edeceğine dair ümidini dile getirdi.