Haberler
Giriş Tarihi : 20-07-2021 15:14   Güncelleme : 20-07-2021 15:14

Babacan Yasa Dışı Göçmenlerin Babalığına Soyundu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yasa dışı göçmenler tarafından adeta istilaya uğrayan Türkiye'nin bu göçmenleri geri gönderemeyeceğini iddia etti.

Babacan Yasa Dışı Göçmenlerin Babalığına Soyundu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Hatay Antakya'da yasa dışı göçmenlerle başı belada olan vatandaşlardan biriyle arasında geçen diyalog gündeme oturdu.

Bir vatandaş Babacan'a "Suriyelilere yeni tavizler verilmesi durumunda Antakya'nın çok ciddi güvenlik ve terör sorunları yaşayacağı kanaatindeyim" deyince Babacan, "Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz' diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar" dedi.

Bunun Popülizminin Yapılacağını Biz Biliyoruz

"Suriyelilerin çözümü Suriye'de. Önce Suriye'de barış ve istikrarın hakim olması için Türkiye'nin çözümlerin parçası olması gerekiyor. Türkiye şu anda sorunların parçası" diyen Babacan, "Suriye'yle ilgili strateji olmalı. Türkiye'nin Suriye'de herkesle konuşuyor olması ve Suriye'nin iç meselelerinde taraf olmaktan çekilmesi gerekiyor. Suriye'de barış ve istikrar ancak böyle sağlanır" diye konuştu.

Suriye'de barış olmadan buradaki Suriyelilerin geri dönmeyeceğini söyleyen Babacan, "Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz' diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar. Biz gerçekçiyiz. Suriyelilerin çözümünü Suriye'de aramak gerekir. Suriye politikasının tamamen yeniden yazılması gerekiyor"

Kılıçdaroğlu: İktidara Gelince Suriyelileri 2 Yıl İçinde Uğurlayacağız

Türk hududunun yasa dışı göçmenler tarafından delik deşik edildiği videoların sosyal medyanın gündemine oturması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim" mesajıyla bir video paylaşarak Suriyelilerle ilgili politikalarının ne yönde olacağını ilan etmişti.