Haberler
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:32   Güncelleme : 31-03-2021 14:32

Bahçeli İçin ''Normal Vatandaştan Ayrıcalığı Yok'' Diyen Hakim Hakkında Soruşturma Başlatıldı

"Kanun önünde normal Türk vatandaşından ayrıcalığı yok" diyerek Devlet Bahçeli'yi mahkemeye davet eden hakim hakkında inceleme başlatıldı.

Bahçeli İçin ''Normal Vatandaştan Ayrıcalığı Yok'' Diyen Hakim Hakkında Soruşturma Başlatıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında 'normal vatandaştan farkı yok' diyerek Bahçeli'yi mahkeme salonuna getirmeye çalışan hakim hakkında inceleme izni verilerek müfettiş görevlendirildi.

Twitter'da hakarete uğradığı iddiasıyla dava açan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, davaya katılmak istemedi. Bunun üzerine Sakarya'nın Hendek İlçe Adliyesinde görevli hakim Murat Akyol, Ankara Adliyesi'ne talimat yazıp Devlet Bahçeli'nin mahkemeye gelip beyanda bulunmasını, gelmezse hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasını isteyerek "Her ne kadar müşteki milletvekili ve bir siyasi partinin genel başkanı olsa da, kanun ve yargılama önünde normal bir Türk vatandaşından hiçbir ayrıcalığı yoktur. Kanunun getirmiş olduğu uygulama ise müştekinin mahkemece beyanının alınması usulüdür. Bu nedenle yazmış olduğumuz talimat gereğince müştekiye bizzat davetiye çıkartılarak mahkemenizce ifadesi alınmak suretiyle şikayet ve delillerinin sorulması yahut mahkemenize şikayet ve delillerine ilişkin kendisi veya vekili aracılığıyla dilekçe sunar ise de sunmuş olduğu dilekçe ile birlikte talimat yazımızın kapatılarak mahkememize iadesi rica olunur" şeklinde bir yazı yazdı.

Bahçeli'yi 'zorla' mahkeme salonuna getirmek isteyen hakim için Hakimler ve Savcılar Kurulu harekete geçti. Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Murat Akyol hakkında inceleme yapılması için HSK Müfettişi görevlendirildi.