Haberler
Giriş Tarihi : 05-01-2021 17:31   Güncelleme : 05-01-2021 17:31

Bakan Akar'dan Yunanistan Açıklaması: Sorunların Çözümü İçin Görüşmelerin Yeniden Başlamasından Yanayız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile yaşanan sorunların çözümü için görüşmelerin yeniden başlamasından yana olduklarını söyledi.

Bakan Akar'dan Yunanistan Açıklaması: Sorunların Çözümü İçin Görüşmelerin Yeniden Başlamasından Yanayız

Bakan Akar, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz'u makamında kabul etti. Büyükelçi Schulz'a yeni görevinde başarı dileyen Bakan Akar, görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Akar, Ege ve Doğu Akdeniz'de son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili şunları söyledi; 

"İlk günden itibaren her vesileyle tekrar tekrar ifade ettiğimiz gibi, biz uluslararası hukuktan yanayız. Uluslararası hukukun, ikili anlaşmaların uygulanmasını istiyor, bekliyoruz. Bu konuda iyi komşuluk ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bütün sorunların görüşmeler, konuşmalar yoluyla çözülmesi gerektiğini, siyasi çözümler bulmamız gerektiğine inanıyoruz. Bunu da her vesileyle dile getiriyoruz. Bugüne kadar yapılan çalışmalar çerçevesinde birçok konu gündeme geldi. Bunların sistematik şekilde tartışılması, konuşulması için bir taraftan istikşafi görüşmelerin, diğer taraftan güven ve güven artırıcı önlemler çerçevesindeki görüşmelerin başlamasını, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın NATO Genel Sekreteri'nin yaptığı görüşmeler sonundaki ayrıştırma görüşmelerinin başlamasını bekliyoruz. Bunlar bizim için önemli. Görüşmeler çerçevesinde gerçekten sorunlarımızın çözülebileceğine, çözülmesi gerektiğine inanıyoruz."

Doğu Akdeniz'deki barış görüşmelerindeki katkılarından ötürü Almanya'ya teşekkür eden Bakan Akar, "Çok ciddi katkılar sağlandı. Bu katkıların devamını bekliyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki problemlerin de objektif şekilde değerlendirilmesini tüm üçüncü taraflardan beklediğimizi de ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Schulz ise gerginliğin bir an önce çözülmesini beklediklerini belirterek, bunun için de en iyi yolun karşılıklı görüşmeler olduğunu dile getirdi.