Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 22:26   Güncelleme : 25-03-2021 22:47

Bakan Koca: Türkiye'de, Burundan Spreyle Alınan Aşı için Çalışmalar Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs (Çin virüsü) Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Ayrıca AKP Lebaleb Kongresi hiç olmamış gibi davrandı.

Bakan Koca: Türkiye'de, Burundan Spreyle Alınan Aşı için Çalışmalar Var

Toplantı sonrasında yayımladığı video ile açıklama yapan Bakan Koca, ''Öncelikle, Türkiye Kovid-19 Aşı Tablosu hakkında bazı verileri paylaşmak istiyorum. Sayılara bilhassa dikkat edin. Şu sayılar büyük önem arz ediyor: Türkiye’de şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Yurt dışından getirerek kullanıma aldığımız aşı, toplamda 18 milyon dozun üzerinde. Ayrıca bugün itibarıyla 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye’de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekilde yapılmıştır'' dedi.

AKP Lebaleb Kongresi

?

BioNTech'le 30 Milyon Dozluk Anlaşma Yapıldı

Bakan Koca, ''Bildiğiniz gibi, yakın zamana kadar süreci Sinovac aşısıyla [Çin aşısı] yürüttük. Şimdi, Alman menşeli Biontech aşısı da sürece dâhil oldu. 1,4 milyon doz Biontech aşısı bugün itibarıyla elimize ulaşmış durumdadır. Nisan ayı başında, bu, 4,5 milyon doza ulaşacak. Buna ek olaraksa 30 Milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır. Başında Türk bilim insanlarının bulunduğu Biontech’in üretim kapasitesi arttıkça, Türkiye aşıdan daha fazla yararlanacak'' ifadelerini kullandı.

Rusya'da üretilen Sputnik V aşısının gelişim süreçlerini yakından izlediklerini söyleyen Koca, ''Sputnik’in tedariki için ilk görüşmelere başlanmıştır. Bu aşı, uygunluğunun kesinlik kazanmasına dönük test sürecinden sonra yaygın kullanıma alınabilecek. Dünyada kullanımda olan diğer aşılarla ilgili olarak da girişimlerimiz devam etmektedir. Firmalarla görüşmelerimizde haziran ayından önce aşı gelmesi için gayretimiz sürüyor'' ifadelerine yer verdi.

Yerli Aşı Açıklaması

Bakan Koca, ''Böyle bir salgında, bir başka ülkenin ürettiği aşıya bel bağlamaksa yanlıştır. Tedarikte zorlanmanın ötesinde, bunun ekonomik bedelleri de ağır olur. Kendi aşımız, kendi silahımızdır. Yerli aşı çalışmalarımız, bu anlayışla sonuca doğru önemli gelişmeler katediyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif aşı, 'Faz 2' safhasındadır. Son gönüllünün ikinci doz aşısı 9 Nisan'da yapılacak, sonuçların elde edilmesini takiben nisan ayı sonunda, son aşama olan Faz 3 aşamasına geçilecek. Bir diğer önemli gelişme şudur: Ülkemiz, bugün, VLP (Virus Like Particle - Virüs Benzeri Parçacık) aşısının 'Faz 1' çalışmalarına başlamıştır. Bu aşı türü, tüm dünyadaki en inovatif aşı adaylarından biridir. Yerli aşı konusunda sıralanacak başka gelişmeler de var: Kısaca değinecek olursam, 'Faz 1' insan çalışmalarına başlayan bir inaktif aşıyı, 'Faz 1' çalışmalarına geçmek için birkaç güne ihtiyacı olan bir başka inaktif aşıyı iki örnek olarak anabilirim'' dedi. Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlara ilaveten şu gelişme de son derece dikkate değerdir. Çünkü aşıda yeni bir teknik söz konusudur. Bu yeni teknikte aşının burundan sprey olarak uygulanması amaçlanmaktadır. İntranazal Kovid aşısı denilen bu aşının da çok yakında 'Faz 1' çalışmalarına başlanacak. Türk bilim insanlarının bu girişimi sonuçlanırsa bu, dünyadaki ilk İntranazal Kovid aşısı olacak. Üretim verimliliği son derece yüksek olan bu aşıdan sadece 1 tesiste, yılda 250 milyon doz üretilebilecek.''

"Mayıs Sonuna Kadar 100 Milyon Doz"

Bakan Koca, "Aziz vatandaşlarım, size aylar önce söylediğim sözü hatırlayın: 'Tarihte son bulmamış savaş yoktur. Tarihte son bulmamış salgın da yoktur.' İnsanlık Kovid savaşının sonuna gelip dayandı. İnsanlık bunu basit iki tedbir ve aşıyla başarıyor. Aşı konusundaki çalışmalarımızı anlattım. Tedbirlere uyumsa, ne yazık ki giderek azalıyor. Her birinizin bizlerden beklediği bir cevap var. Her birinizin sorduğu soru, kelimesi kelimesine aynı: 'Bu böyle ne kadar sürecek?' Buna kimse kesin cevap veremez. Çoğu bilim insanına göre; bugün için makul soru şudur: 'Salgın ne zaman kontrol altına alınır?' Bunun bir cevabı var, aşılama tamamlandığında. Türkiye için, 'Mayıs sonu, bilemediniz, haziran ayı sonuna kadar' dersek, bu, mevcut durumda gerçekçi bir cevap olacaktır. Bunun üç asgarî şartı var: Her birimizin, süreçte tedbirlere uyması; aşı tedariki için yaptığımız, bağlayıcı olan anlaşmalara uyulması; aşı programını etkileyecek olası bir sorun yaşanmaması. Üç şarttan biri, tedbirlere tam uyum, sizlere bağlıdır. Diğer ikisi için, büyük bir performansla çalıştığımızı bilmenizi istiyorum. Planlarımıza göre, 100 milyondan fazla doz aşının tamamı mayıs sonuna kadar elimizde olacak ve 50 milyonu aşkın kişinin aşısı tamamlanıp büyük kısmında koruyuculuk başlayacak. İnanın ki yakın günler güzel günler olacak" diyerek açıklamasına son verdi.