Haberler
Giriş Tarihi : 11-04-2021 15:33   Güncelleme : 11-04-2021 15:40

Bakan Kurum Açıkladı: 16 Milyon Metrekare Tarım Arazisi Yabancıların Elinde

CHP'li Ömer Fethi Gürer'in sunduğu soru önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, 16 milyon metrekare tarım arazisinin yabancıların elinde olduğunu açıkladı.

Bakan Kurum Açıkladı: 16 Milyon Metrekare Tarım Arazisi Yabancıların Elinde

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ''Ülkemizde sığınmacı olarak bulunan yabancı uyruklu kişiler arasında tarım ile uğraşan kişi sayısı kaçtır? Ülkemizde tarım alanlarının miktarı ne kadar olup yetişen ürünler nelerdir? Ülkemizde tarım alanı satın alarak veya kiralayarak çiftçilik yapan yabancı uyruklu kişilerin, satın aldıkları veya kiraladıkları tarım alanı miktarı nedir" diye sordu.

Gürer'in soru önergesine yanıt veren Bakan Kurum, "Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Kayıtlarında, 07.02.2021 tarihine kadar yabancı gerçek kişilerin satış vb. yollarla edinmiş oldukları tarım vasıflı aktif taşınmazlar (tarla, bağ, bahçe, zeytinlik, fındıklık vb.) 16.265.176 m2 olarak görülmektedir. 'Kira Şerhi Tesisi' işlemi ile tesis edilmiş şerh/beyan kayıtlarında lehtar olduğu tarımsal nitelikli taşınmazların yüzölçümünü ise 87.266 m2'dir" dedi.

Tarım ile Uğraşan Yabancı Uyruklu Sayısı Kaçtır Sorusu Yanıtsız Kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ömer Fethi Gürer'in "Yabancı uyruklu kişiler arasında tarım ile uğraşan kişi sayısı kaçtır" sorusunu cevapsız bıraktı.

Konuyla ilgili konuşan Gürer, "Ülkemizde farklı illerde, yabancı uyruklu kişilerce alınıp tarım yapılan alanların varlığı biliniyor. Niğde’de, önemli ölçüde meyvecilik yapan İtalyan yatırımcıların bahçeleri var. Ya doğrudan ya da dolaylı yoldan tarım arazileri yabancı uyruklu kişilerce alınıyor. Bu arada ülkemizde mülteci olarak bulunanların da bu konuda girişimi var mı? Örneğin ülkemiz sınırları içinde bu tür tarım arazilerinde değişiklikler var mı? Bu sorununda yanıtı önemli. Çünkü giderek fakirleşen çiftçi elindeki tarım arazisini satıyor. İç Anadolu illerinde, birçok yerde yeraltı su kuyusu için ruhsat verilmezken yabancıların bu su kuyularından yararlandığı da görülüyor. Bütüne baktığımızda ortaklı, kiralık ve satın alınan arazi verileri şeffaf olarak açıklanmalı, yabancı uyruklu çiftçi ve şirket sayısı da kamuoyu ile paylaşılmalıdır" açıklamasını yaptı.