Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-03-2021 21:58   Güncelleme : 29-03-2021 23:16

Bakan Kurum'un İstanbul Kanalı Açıklamalarından Sonra Çimento Hisseleri Yükseldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un İstanbul Kanalı Projesi'ne ilişkin yaptığı açıklamalardan sonra, İstanbul Borsası'ndaki gayrimenkul yatırım ortaklığı ve çimento hisseleri yükseldi.

Bakan Kurum'un İstanbul Kanalı Açıklamalarından Sonra Çimento Hisseleri Yükseldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bu hafta sonu yaptığı açıklamada getireceği ekolojik yıkım sebebiyle bilim insanlarının yanı sıra vatandaşların da karşı çıktığı İstanbul Kanalı Projesi'ne ilişkin imar planlarını onayladıklarını ve askıya çıkardıklarını duyurmuştu. Ardından pazartesi günü,  yani bugün, İstanbul Borsası (BIST) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi ve BIST Çimento Endeksi'nde sert bir yükseliş meydana geldi.

Emlak Konut, Halk, Vakıf ve Kiler gibi gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin başı çektiği söz konusu yükseliş sayesinde BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi, pazartesi günü yüzde 4,1 yükseliş yakaladı.

Emlak Konut, yüzde 8,65 yükselişle endeksin taşıyıcısı olurken Kiler yüzde 8,41 ile ikinci, Halk ise yüzde 7,23 ile üçüncü sırada yer aldı.

Çim Beton, Oyak Çimento, Akçansa Çimento ve Nuh Çimento'nun yükselişte başı çekmesiyle de BIST Çimento Endeksi yüzde 5,7 artış yakaldı.

Bloomberg HT'nin haberine göre Çim Beton, yüzde 9,97 ile yükselişle endeksin birincisi olurken ikinci sırada yüzde 9,92 yükselişle Akçansa Çimento, üçüncü sırada ise yüzde 8,1 yükselişle Oyak Çimento yer alıyor.