Haberler
Giriş Tarihi : 22-07-2021 16:10   Güncelleme : 22-07-2021 16:21

Bakan Pakdemirli: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, satılamayan kurbanlıkların alınacağını, satıcıların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bakan Pakdemirli: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ellerindeki hayvanları Kurban Bayramı'nda satmayı planlayan ancak satamayan satıcıların mağdur edilmeyeceğini belirtti. 

Geçmiş yıllarda yapıldığı gibi bu yıl da kalan hayvanların Et ve Süt Kurumuna verilebileceğini belirten Pakdemirli, "Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız" dedi.

Birinci Kalite Büyükbaş Etler Kilogramı 42 Liradan Alınacak

Pakdemirli üreticilerin ESK kombinalarına başvurarak talep oluşturabileceğini ifade ederek, "Et ve Süt Kurumumuz bu yıl, birinci kalite büyükbaş kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite kesimlik kurbanlıkların et kilogramını 40 liradan satın alacak. Küçükbaş hayvanlarda ise birinci kalite toklu kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite koyunların et kilogramını 38 liradan satın alacak" ifadelerini kullandı.

Üreticiler, elde kalan kurbanlık hayvanları için tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmek zorunda.