Haberler
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:23   Güncelleme : 04-04-2021 13:23

Bakan Pekcan: 'Kolay İhracat Noktaları' Projesini Hayata Geçiriyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrüklerin iş yükünü azaltmak amacıyla 'Kolay İhracat Noktaları' projesinin hayata geçirileceğini duyurdu.

Bakan Pekcan: 'Kolay İhracat Noktaları' Projesini Hayata Geçiriyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada, ihracatçıların yerleşik olduğu yerlerden sıfır bürokrasiyle beyanname açabilmesini sağlamak, daha kaliteli hizmet sunmak ve gümrüklerin iş yükünü azaltmak amacıyla "Kolay İhracat Noktaları" projesini hayata geçireceklerini ifade etti. Pekcan, Türkiye’yi dünyada "ticaretin en kolay, en hızlı ve en güvenilir adresi kılma" amacıyla, yakın zamanda devreye aldıkları kağıtsız ihracat, varış öncesi gümrükleme, ihracatçılar için ithalatta gümrükleme, izinli alıcı gibi projelerine bir yenisini daha eklediklerini belirtti.

Söz konusu proje ile birlikte güvenliği üst seviyede tutarak ihracatta transit prosedürlerini önemli ölçüde azaltacaklarını dile getiren Pekcan, ihracatçılara ofislerinden ihracat beyannamesini en yakın gümrük müdürlüğünü seçerek açabilme ve eşyasını hiç vakit kaybetmeden doğrudan fabrikasından yükleyerek izinli göndericinin tesislerine yollayabilme imkanı tanındığını bildirdi.

Pekcan, açıklamasında "Dolayısıyla transit beyannamesi açılmasına, mühür tatbik edilmesine, gümrük müdürlüğüne uğranılmasına veya evrak götürülmesine gerek kalmayacak, taşımacı aynı sistemle yol boyunca ihracat eşyasını toplayarak ilerleyebilecek. Belge kontrolü elektronik ortamda yapılacak, ihtiyaç duyulması halinde fiziki kontrol ise izinli göndericinin tesislerinde gerçekleştirilecek. Daha düşük maliyetle ihracat yükü taşınmasının ve yük konsolidasyonu yapabilmesinin önünü açarak operasyonel kolaylıklar sağladık" şeklinde konuştu.

Söz konusu sistemin aynı zamanda, Avrupa Birliği’nde uygulanan merkezi gümrüklemenin Türkiye’deki ilk aşaması ve altyapısını oluşturduğunu ifade eden Pekcan, "Bu yeni kolaylığın başta ihracat ailemiz olmak üzere tüm iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.