Haberler
Giriş Tarihi : 17-01-2021 21:17   Güncelleme : 17-01-2021 21:17

Bakan Selçuk: Okulların 15 Şubat'ta Açılması İle İlgili İlke Kararı Var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Neler Oluyor? programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Selçuk: Okulların 15 Şubat'ta Açılması İle İlgili İlke Kararı Var

Okulların açılması ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kararlarını dikkate alacaklarını ifade eden Selçuk, konuşmasında şunları söyledi; 

"Bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var.

15 Şubat'tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz."

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimi kademeli olarak başlatacaklarını duyurduğu konuşmasına şöyle devam etti;

"Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır; tüm sınıflar açılabileği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı bizim. 7. sınıflar 10. sınıflar aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var, Staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz."