Haberler
Giriş Tarihi : 23-09-2021 15:28   Güncelleme : 23-09-2021 15:28

'Bebeklere Yanlışlıkla Covid-19 Aşısı Yapıldı' İtirafına Soruşturma

Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün 'bebeklere Hepatit B ve kızamık aşıları yerine Covid-19 aşısı yapıldığını' söylemesi üzerine soruşturma başlatıldı.

'Bebeklere Yanlışlıkla Covid-19 Aşısı Yapıldı' İtirafına Soruşturma

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir televizyon programında Hepatit B ve kızamık aşıları yaptırmak için hastaneye gelen bebeklere yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldığını belirtmiş, Kurugöl'ün açıklamaları tepki çekmişti.

Covid-19 aşısı ile diğer aşıların karıştırılmasının mümkün olmadığını söyleyen sosyal medya kullanıcıları, bebeklere bilerek ve planlı olarak bu uygulamanın yapıldığını öne sürmüştü. 

''İlgili Öğretim Üyesi Maksadını Aştı''

Kurugöl'ün tepki çeken açıklamalarının ardından, Sağlık Bakanlığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır. İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır'' denildi.