Haberler
Giriş Tarihi : 07-07-2021 18:25   Güncelleme : 07-07-2021 18:25

Bekir Ağırdır: Tayyip Bey Bütün Düğmelere Aynı Anda Basıyor

Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul yerel seçimlerindeki zaferi öngören tek araştırma şirketi KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP'deki düşüşü değerlendirdi.

Bekir Ağırdır: Tayyip Bey Bütün Düğmelere Aynı Anda Basıyor

T24'te Murat Sabuncu'nun hazırladığı Sayıların Dili programına katılan Bekir Ağırdır, Erdoğan'ın CHP hakkındaki tartışmaları köpürterek kendini aklamaya çalışabileceğini söyledi.

"FETÖ veya 17-25 Aralık’ta strateji neydi? Bir yere kilitliyorsunuz meseleyi ‘paralel yapı’ diyorsunuz mesela, oradan yürüyüp gidiyorsunuz. Bu kez böyle bir biçimde bir yere kilitleyemiyor, kilitlemediği için Soylu’ya bir şey yapamıyor veya müdahale edemiyor" diyen Ağırdır, "O zaman bu kez strateji yaymak olabilir. Yine kendini bunun dışına çekerek ‘bakın bütün bu kayıt dışı işler, yolsuzluklar vs. bütün alanlara yayılmış’ demeye hazırlanıyor olabilir" diye konuştu.

CHP üzerinden devam eden Korkmaz Karaca ve Deniz Baykal tartışmalarını hatırlatan Bekir Ağırdır, "Eğer buysa strateji, CHP'nin burada yapabileceği şey Korkmaz Karaca ve Deniz Baykal meselesi de dahil kendi içindeki aklanmayı iktidardan önce yapmalarıdır. Eğer böyle yapmazlar ve sadece iktidar karşıtlığı üzerinden giderlerse -benim okumam doğru ise- Erdoğan bu kez, o zaman ‘herkesle birden bak suçlular’ meselesinde haklı çıkabilir. Ya da en azından stratejiyi böyle kurabilir" dedi.

Sadık seçmenlerin tüm seçmenlere oranının 2005'ten bu yana en düşük seviyeye indiğini belirten Ağırdır, "Toplumun hakikatle ilişkisinin bozulduğunu zaten biliyorduk araştırmalarda. Bu zaten son 10 yıldır bütün dünyanın problemi ama biz de daha vahimi sistemin yönetici ekibinde, elitlerinde, kanaat önderlerinde, sivil toplum kuruluşlarında, siyasetçilerinde de durumun böyle olması" ifadelerini kullandı.

Tayyip Bey Bütün Düğmelere Aynı Anda Basıyor

Erken seçimin 14,15 ay içinde olabileceğini belirten Ağırdır, "Tayyip Bey gibi deneyimli bir siyasetçi bunu biliyordur.  Tayyip Bey, şu anda benim anladığım bütün düğmelere aynı anda basıyor. Ama bastığı düğmeler bir sorunu çözmek veya toplumun gönlünü kazanmak veya muhalefete kayıyor denen seçmeni de kazanmak değil. Kendi seçmenini konsolide etmek üzerinden.  Bir yandan da kriminalize etmek HDP başta olmak üzere bütün muhalefeti de içine alacak şekilde. Bugün aynı HDP gibi CHP’yi de toplumun gözünde kriminalize etme ve onu da bir alana sıkıştırma hamlesi bu. Diyarbakır'a gidince HDP’ye yönelik veya Kürt meselesine yönelik başka bir dil beklemiyorum sadece yine bildiği şeyden devam edecek diye anlıyorum. Ama aynı anda bütün düğmelere basıyor oldukları için de buna benzer hamlelerin çoğalacağını düşünüyorum" diye konuştu.