Haberler
Giriş Tarihi : 13-02-2021 13:05   Güncelleme : 13-02-2021 13:05

Belçika Parlamentosunda Çin'in Uygur Türklerine Yönelik Politikalarının "Soykırım" Olarak Tanınması Çağrısı Yapan Karar Tasarısı Sunuldu

Belçika parlamentosunda Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarının "Soykırım" olarak tanınması çağrısı yapan karar tasarısı sunuldu.

Belçika Parlamentosunda Çin'in Uygur Türklerine Yönelik Politikalarının

Belçikalı milletvekilleri Samuel Cogolati ve Wouter de Vriendt tarafından sunulan tasarı, Belçika hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine yönelik uygulamaları soykırım olarak tanımasını talep ediyor.

Tasarıda Belçika hükümetine Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki zorla çalıştırma uygulamasına yönelik uygun yasal düzenleme hazırlaması isteniyor. Gelecek aylarda parlamentoda görüşülmesi beklenen tasarı kabul edilirse Belçika, ABD'nin ardından böyle bir kararın alındığı ilk ülke olacak.

Samuel Cogolati Çin'e Karşı Sessizliği Bozma Çağrısında Bulundu

Tasarıyı merkezi Almanya'daki Dünya Uygur Kongresi ile birlikte hazırlayanlardan ve ilk imzayı atan milletvekillerinden Samuel Cogolati, Çin hükümetinin yaptıklarına ve "Ekonomik şantajlarına" göz yumulmaması gerektiğini söyledi. Cogolati ayrıca, "1 milyondan fazla Uygur yeniden eğitim kampı adı verilen yerlerde hapsedilmiş, işkence görmüştür. Kadınlara tecavüz edilmiş, bazıları zorla kısırlaştırılmış, çocuklar zorla ailelerinden alınmıştır. Kanıtlar artmaktadır ve şimdi bu dehşetin adını soykırım olarak koyma zamanı gelmiştir." dedi.

AB'nin Çin ile yatırım anlaşması yapabilmek için insan hakları ihlallerini göz ardı etmemesi gerektiğini belirten Cogolati, "Belçika'dan ve Avrupa'dan verilen mesaj açık olmalıdır. Çin, uluslararası zorla çalıştırma standartlarını kabul edene kadar anlaşma yapılamaz." ifadelerini kullandı. 

Tasarıyı sunmalarından sonra özellikle Belçika'daki Çin Büyükelçiliğinden tepki geldiğini kaydeden Cogolati, büyükelçiliğin parlamento başkanına mektup göndererek tasarının görüşülmemesini istediğini bildirdi.