Haberler
Giriş Tarihi : 11-04-2021 11:21   Güncelleme : 11-04-2021 11:21

Belediye, Almanya'ya Eğitim için Gönderdi Fakat Hiçbiri Geri Dönmedi

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, 2020’nin Eylül'ünde "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi" için 45 kişiyi yurt dışına gönderdi. Gidenlerden yalnızca iki belediye başkan yardımcısı geri dönerken 43 kişi ortada yok. Olayın araştırılması için müfettiş görevlendirildi.

Belediye, Almanya'ya Eğitim için Gönderdi Fakat Hiçbiri Geri Dönmedi

Yeşilyurt Belediyesi'nin nisan ayı meclis toplantısında, 2020 faaliyet raporu görüşüldü. Toplantıya Yeşilyurt Belediyesi'nin CHP'li Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel'in açıklamaları damga vurdu.

Tabel, 15-27 Eylül 2020 arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" projesi kapsamında Almanya'ya gönderildiğini, ancak gönderilen 45 kişiden 43'ünün geri dönmediğini açıkladı.

Sadece heyette yer alan belediye başkan yardımcıları Şahin Özer ve Bekir Karakuş'un yurda döndüğünü belirten Tabel, 12 gün süreli gezi için belediye meclisinden onay alındığını belirtip şöyle dedi:

Başkan Hâlâ Sessiz: O da mı Gitmek Arzusunda?

“Hizmet pasaportu ve vize alan bu kişilerin neden geri dönmediğine dair tek bir bilgiye sahip değiliz. Dernek yönetimi farklı açıklamalarda bulunuyor, herkes olayın iç yüzünü öğrenmek istiyor. Nedense başkanımız hâlâ susuyor, bu olayın açıklığa kavuşmasını istiyoruz."

"Bu olaya Meclisi kim alet etti, kimler götürüldü, amacı neydi? Bunları öğrenmek, hem meclis üyelerinin hem Yeşilyurt halkının hakkıdır.”

Başmüfettiş de Gitmezse İyi...

Yaşanan olayı skandal olarak yorumlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bu olayın peşini bırakmayacağız” dedi. Olayın araştırılması için ise bir mülkiye başmüfettişinin görevlendirildiği öğrenildi.

Folklor Ekibi de Macaristan'dan Dönmemişti

2018'in Kasım'ında, Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi, Macaristan’da yapılan bir organizasyona katıldı. Ancak yaş ortalaması 20’nin üzerinde olan ve yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan’a iltica ettikleri ortaya çıkınca benzer bir skandal patlak vermişti. Bu kişilerin, sporculara verilen gri pasaportlarla yurt dışına çıktıkları belirlenmişti.