Haberler
Giriş Tarihi : 07-11-2020 10:16   Güncelleme : 07-11-2020 10:16

Berat Albayrak: İstesek Doları Düşürürüz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AKP milletvekillerine "Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Berat Albayrak: İstesek Doları Düşürürüz

"Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" başlıklı sunumu AKP milletvekillerine sunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, döviz kuruyla ilgili konuşarak "Biz dolarla uğraşmıyoruz" dedi.

Berat Albayrak konuşmasında, "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil. Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.