Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2021 19:45   Güncelleme : 28-04-2021 20:03

Beşli Çetenin Borçlarını Silerken Elleri Titremeyen Cumhur İttifakı, Esnafa Desteği Reddetti

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, çektiği ekonomik sıkıntılar Çin virüsü salgını yüzünden had safhaya ulaşan ve kısıtlamalar sebebiyle "ya iflas ya intihar" ikilemine mecbur edilen esnafa destek ödemesi verilmesi ve sabit ödemelerin yeniden düzenlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına bir önerge sundu. Ancak bu önerge de vatandaşın yararına olacak bütün düzenlemelere karşı çıkmaya ant içmiş AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Beşli Çetenin Borçlarını Silerken Elleri Titremeyen Cumhur İttifakı, Esnafa Desteği Reddetti

Sözcü'den İsmail Akın'ın haberine göre İYİ Partili milletvekillerinin imzasıyla verilen önergede kısa, orta ve uzun vadede esnaflara sunulacak desteklerin belirlenmesi, vergilerin ve sabit giderlerin yeniden düzenlenmesi, işletmelerin canlandırılması için çözümler geliştirilmesi amacıyla meclis araştırması açılması istendi.

Söz konusu önergede, "Ülkemizin her bir köşesindeki esnaflarımızın sorunları aydan aya büyümektedir. Üstelik esnaflar, sorunlarına çözüm olabilecek herhangi bir hükûmet politikası sunulmadığı için gittikçe daha umutsuz ve çaresiz hâle gelmektedir. Esnaflanmız için kaynak ayrılmaması durumu, salgınla mücadelede tam kapanma gibi stratejilerin benimsenmesini olanaksız kılmakta ve esnaflarımızın çektiği ekonomik sıkıntıları daha uzun bir zamana yaymaktadır" ifadelerine yer verildi.

"DESTEKLERİN YÜZDE 89’U ŞİRKETLERE, YÜZDE 11’İ VATANDAŞA VERİLDİ"

Önergenin gerekçesinde IMF verilerine göre Türkiye’nin salgın için oluşturduğu ekonomik destek paketindeki desteklerin yüzde 89’u işletmelere, şirketlere ve bankalara ayrılırken vatandaşlara ise bu desteklerin yalnızca yüzde 11'inin lütfedildiği vurgulandı.

Türkiye’de vatandaşlara sağlanan nakit gelir desteğinin millî gelire oranla yüzde 1,1 olduğu da belirtilirken gelişmekte olan ülkelerde bunun ortalamasının yüzde 3,5, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 12,5 olduğu kaydedildi.

100 BİNE YAKIN ESNAF BATTI

Yeterli desteklerin yokluğunda borç baskısına ve gelirsizliğe dayanamayan pek çok işletmenin kapandığının da belirtildiği önergenin gerekçesinde, Ticaret Bakanlığı verilerine göre sadece 2020 yılında 99 bin 558 esnaf dükkanı ve 40 bin 735 şirketin kapandığı bildirildi.

AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Çektiği ekonomik sıkıntılar Çin virüsü salgını yüzünden had safhaya ulaşan ve kısıtlamalar sebebiyle "ya iflas ya intihar" ikilemine mecbur edilen esnafa destek ödemesi verilmesi ve sabit ödemelerin yeniden düzenlenmesi amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan önerge, vatandaşın yararına olduğu için her zamanki gibi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.