Haberler
Giriş Tarihi : 08-03-2021 22:28   Güncelleme : 08-03-2021 22:28

Beyaz Saray: Husilerin Suudi Arabistan'a Yönelik Saldırıları Kabul Edilemez

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Beyaz Saray: Husilerin Suudi Arabistan'a Yönelik Saldırıları Kabul Edilemez

Sözcü Psaki, Yemen'deki İran destekli Husilerin Suudi Arabistan'daki petrol tesisleri ve askerî hedeflere yönelik saldırılarına ilişkin, "Bu saldırılar kabul edilemez ve tehlikelidir, masum sivillerin ve bölgedeki ABD'lilerin de hayatını tehlikeye atmaktadır" şeklinde bir yorum yaptı.

Suudi Arabistan'a yönelik artan saldırılar sebebiyle tedirgin olduklarını belirten Psaki, "Bu eylemler, barış konusunda ciddi olan bir grubun eylemleri değildir. Bu saldırılar, kabul edilemez ve tehlikelidir, masum sivillerin ve bölgedeki ABD'lilerin de hayatını tehlikeye atmaktadır" diye konuştu.

Psaki, tehditler konusunda Suudi Arabistan ile yakın ilişkilerinin sürdüğünü vurgulayarak "Suudi Arabistan, bu tarz saldırılarla sürekli karşılaşıyor. Yemen'den ve bölgedeki diğer ülkelerden gelen gerçek tehditlerle karşı karşıya olduklarının farkındayız" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın 'topraklarını tehditlerden koruma kapasitesinin geliştirilmesi' için yeni yollar aradıklarını aktaran Psaki, İran ile nükleer anlaşma sürecine ilişkin de güncel bir gelişme olmadığını bildirdi.