Haberler
Giriş Tarihi : 21-03-2021 18:29   Güncelleme : 21-03-2021 18:40

Biden: Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Kanunsuz Bir Biçimde Çekilmesi Cesaret Kırıcı Bir Geri Adım, Derin Bir Hayal Kırıklığı

ABD Başkanı Joe Biden, İstanbul Sözleşmesi'nin AKP'li Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Biden: Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Kanunsuz Bir Biçimde Çekilmesi Cesaret Kırıcı Bir Geri Adım, Derin Bir Hayal Kırıklığı

Biden, çekilme kararının 'derin bir hayal kırıklığı' yarattığını belirterek Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesinin 'küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırıcı bir geri adım' olarak niteledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı hakkında yazılı açıklama yaptı. 

Biden'ın açıklaması şöyle: 

"Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden aniden ve kanunsuz bir biçimde çekilme kararı derin bir hayal kırıklığı yaratıyor. Dünya çapında, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olarak Türkiye'deki kadın cinayetlerindeki artış da dâhil olmak üzere aile içi şiddet vakalarında artışa tanıklık ediyoruz. Ülkelerin, kadınlara karşı şiddete son vermeye bağlılıklarını güçlendirmeleri ve yenilemeleri gerekir; kadınları korumayı ve saldırganlardan hesap sormayı amaçlayan uluslararası sözleşmelerden çekilmeleri değil. Bu, küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım."