Haberler
Giriş Tarihi : 25-04-2021 19:30   Güncelleme : 25-04-2021 19:30

Biden'ın Sözde Soykırımı Tanımasına Erdoğan'dan Çıt Çıkmadı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Joe Biden'ın sözde soykırımı tanımasına yönelik olarak halen bir açıklama yapmadı.

Biden'ın Sözde Soykırımı Tanımasına Erdoğan'dan Çıt Çıkmadı

Amerikan Kongresi, Donald Trump'ın başkanlığı sırasında yaptığı oylamalarla 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararları onamış, Biden'ın başkanlığa seçilmesi akabinde Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerden 100'ü aşkın üyenin Başkan Biden'a yolladığı mektupta 24 Nisan'da yapacağı açıklamada sözde soykırımın tanınması daveti yapılmıştı.

Daveti kabul eden Biden 24 Nisan'da yaptığı açıklamada sözde soykırımı "Her yıl bu gün, Osmanlı döneminde yaşanan Ermeni soykırımında ölenleri anıyoruz" sözleriyle resmi olarak tanımıştı. Söz konusu açıklamadan önce de Biden ile Erdoğan arasında bir telefon konuşması geçmişti.

Türk siyasetinin hemen her noktasından Biden'a tepkiler yükselirken Erdoğan'dan çıt çıkmadı. Joe Biden'ın açıklaması sonrasında, sağlık çalışanlarıyla yaptığı iftarın ardından konuşan Erdoğan hiçbir şey olmamış gibi davranarak "İnanıyorum ki sevgili Peygamberimize inşallah komşu olacaklardır. Çünkü onlar bu mücadeleyi bunun için verdiler" sözleriyle salgınla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anmakla yetindi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Biden'ın sözde soykırımı tanımasına ilişkin olarak "Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Biden arasında gerçekleşen ve Sayın Erdoğan’ın uzun zamandır heyecanla talep ettiği telefon görüşmesi sonrasında; iki başkentte yapılan açıklamaların içeriğindeki farklılıkları ve aynı zamanda görüşülen konulardan bazılarının vatandaşlarımızdan esirgenmeye çalışıldığı gerçeğini ibretle gözlemledik. 

İktidarca haftalardır beklenen telefon görüşmesinin, 23 Nisan’a rastlatılmasının, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması ile alakasının bulunmadığı gibi bu telefon görüşmesinde “sözde Ermeni soykırımı” temasının gündeme gelmemiş olması da elbette mümkün değildir. Nitekim Biden’ın bugün yapmış olduğu açıklama, yukarıdaki gözlemlerimizi teyit ettiği gibi tarihi gerçeklerden uzak olup, Türk milletinin onur ve itibarına yönelik ağır bir saldırı niteliğini taşıyor.  Dün yapmış olduğum çağrı ve uyarı niteliğindeki açıklama tahtında; siyasi ve ahlaki sorumluluk gözetilmeden dile getirilen sözde “soykırım” ifadesinin, ABD Başkanı Biden tarafından kullanılmasının ülkelerimiz arasındaki ilişkilere ağır bir zarar vereceği şüphesizdir. 

Bunun yanında, yapılan telefon görüşmesinde bu niyet işitildiğinde, ahizenin Biden’ın yüzüne kapatılamamış olması, NATO Zirvesi vesilesiyle görüşme beklentisinin hâlen de sürdürülmesi, iktidarın bu densiz ve dengesiz ilişkideki acizliğinin ifşasından başka bir şey değildir. Bu itibarla, sözde “soykırım” lafını ağzına alanları, tarihi yeniden yazmaya çalışanları, buna gereken yanıtını veremeyenler ile mevsimlik ve konjonktürel siyasi çıkarları iki ülke halkı arasındaki dostluk ilişkisine tercih edenleri, bu vesileyle en şiddetli şekilde kınamayı bir vazife addediyorum" demişti..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı yazılı açıklamada, 

"ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan 1915 tehcir kararı ve sonrasında yaşanan karşılıklı acıları 'Ermeni Soykırımı' olarak nitelendireceği dünya medyasına yansımıştır. Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir.

İnsanlık tarihinde savaşlar hep felaketlere ve kayıplara yol açmıştır. Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı da milyonlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. CHP, acıların yarıştırılması ve siyasete alet edilmesine karşıdır. Siyasetçiler olarak bizim önceliğimiz geçmiş acılardan ders alarak, bunların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır. Devlet insanları tarihi yaparlar, bilim insanları tarihi yazarlar. Devletlerin sorumlu mevkilerinde bulunan insanların tarih yazmak gibi bir davranışı kabul edilemez.

Söz konusu siyasi niteleme halihazırda zor bir süreçten geçmekte olan Türkiye - ABD ilişkilerine tamir edilemez yaralar açabilir. Bu sebeple Sayın Biden ve ABD Yönetimini dost ve müttefik iki ülkenin stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde sorumlu ve sağduyulu davranmaya ve Güney Kafkasya'ya barış getirecek adımları desteklemeye davet ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.