Haberler
Giriş Tarihi : 25-02-2021 10:18   Güncelleme : 25-02-2021 10:18

Bilim Kurulu Üyesi Normalleşebilecek İlleri Açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15-21 Şubat  tarihleri arasındaki verilerin yansıtıldığı haritaya göre 'düşük riskli' Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır ile birlikte normalleşme ihtimali en yüksek diğer illeri açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Normalleşebilecek İlleri Açıkladı

Sağlık Bakanlığı tarafından Çin Virüsü salgınının seyrine ilişkin açıklanan, illerin haftalık vaka oranlarına göre 100 bin nüfusta vaka sayısı 10'un altında kalarak 'düşük riskli' görülen iller; Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, haftalık güncel Çin Virüsü verilerini harita üzerinde değerlendirerek normalleşmeye yakın ve uzak illeri açıkladı.

İlhan, haritaya göre illerin vaka sayılarına göre kategorize olduğunu ifade ederek, "Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz 100 binde 200'den fazla. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman illerimizin 100 binde 100'den fazla olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışındaki illerimiz genel olarak aslında 100 binde 100'ün altındalar" şeklinde konuştu. 

Normalleşmeye Yakın İller

Prof. Dr. İlhan "Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslında iyi bir durumda, Ankara'daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir biraz daha olumsuz durumda; ama aslında Ankara'ya oldukça yakın gibi düşünülebilir. Antalya biraz daha yüksek, bir üst seviyede gibi düşünmek gerekiyor, Mersin beraber şekilde yüksek. Adana örneğin Ankara'ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişim yapılabilir. Hatay, Ankara'ya benzer bir zaman diliminde. Doğuya doğru Adıyaman'da olumsuz bir durum söz konusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş görece daha iyi. Batıda Kütahya Eskişehir'den nüfusu az olmasına rağmen daha olumsuz rakamlara sahip, Balıkesir daha olumsuz rakamlara sahip, Çanakkale daha iyi rakamlara sahip. Doğuda da batıda da yüksek illerimiz de var düşük illerimiz de var. Buna göre hareket edilip kurallara uyulursa biran önce o yüksek illerimiz de kısa zamanda aşağıya doğru gelir" ifadelerini kullandı.

Vaka sayısında iyiye giden illerin normalleşebileceğini kötüye giden illerin ise daha fazla tedbir ile karşılaşabileceğini belirten İlhan "Bu sisteme göre illerimizin eğer vaka sayısı fazlaysa kapanmaya doğru da yol alma söz konusu olabilir. Ya da bugün 'mavi' bölgede dediğimiz 100 binde çok daha düşük rakamlara sahip ilimizde vaka sayısı çok artarsa yeni normal ile birlikte çok riskli gruba da girip, yine bir kapanmaya doğru yol alabilir. Haritada iller risk durumuna göre renklendirilebilir. Tam kesinleşince uygulama tarihi, uygulama yaklaşımı bakanlığın sayfasında yayınlanır, ona göre de her ilimiz kendi sınıfını görüp, alınacak önlemleri ve açılmayı değerlendirir" şeklinde konuştu.