Haberler
Giriş Tarihi : 07-01-2021 14:31   Güncelleme : 07-01-2021 14:31

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Aşılanmak Hastalığın Bulaşmayacağı Anlamına Gelmez

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Bireyler aşılandık diye rahatlığa düşmemeli. Çünkü aşılanmış olmak hastalığın bulaşmayacağı anlamına gelmez" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Aşılanmak Hastalığın Bulaşmayacağı Anlamına Gelmez

Sema Turan, analiz süreci devam eden aşıların yakın zamanda uygulanmasına başlanacağını belirtti.

Aşının yapılacağı aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde gerekli organizasyonların sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Turan, "Kimlere ne zaman aşı yapılacağı çok net bir şekilde belli. Halkımızın bu konuda içi rahat olsun. Bireylere ulaşılacak ve aşıları yapılacak. Aşının değerlendirmelerine 4-5 gündür başlandı. Tamamlanması için toplamda 15 günlük bir süreç vardı. O sürecinde tamamlanması itibarıyla 10-15 gün içinde başlanacağı beklentisindeyiz" dedi.

Prof. Dr. Turan, ikinci doz aşıdan sonra antikora bakılmasına gerek olmadığını ifade ederek, ''Aşıyı yaptıktan sonra kişiler bu virüsle karşılaşırsa eğer hastalığın şiddeti çok hafif geçecek, beklentimiz bu yönde. Bazen semptom dahi göstermeyebilirler. Aşılamadaki temel amaç da bu zaten; bağışıklamayı sağlamak ve hastalık şiddetini azaltmak. Bireyler 'aşılandık' diye rahatlığa düşmemeli. Çünkü aşılanmış olmak hastalığı bulaştırmayacakları anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.