Haberler
Giriş Tarihi : 22-04-2021 18:02   Güncelleme : 22-04-2021 18:02

Bilim Kurulunun Ardından Bakan Koca: Tedbirler, Vaka Sayıları Azalmazsa Sıkılaştırılacak

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün salgın gündemiyle toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, vaka sayıları düşmediği takdirde tedbirlerin sıkılaştırılacağını duyurdu. Bakan Koca, yeni bir mutasyon türünün daha ortaya çıktığını ancak bu türün henüz Türkiye'de görülmediğini bildirdi. Ayrıca Bakan Koca, ''Çok yakında ülkemizde Sputnik V aşısı da devreye girecek'' dedi.

Bilim Kurulunun Ardından Bakan Koca: Tedbirler, Vaka Sayıları Azalmazsa Sıkılaştırılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalar yaptı.

Bakan Koca, Bilim Kurulunun bugünkü haftalık toplantısında Çin virüsünün yeni varyantları, aşı ile ilgili son gelişmeler ve mutasyonların ele alındığını duyurdu. Bakan Koca'nın toplantıdan sonra yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

VAKA SAYILARI AZALMAZSA TEDBİRLER SIKILAŞTIRILACAK

"Gerek tedbirlerin gevşemesi gerekse ve daha önemlisi hızlı yayılan mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları hızlı bir tırmanışa geçmişti. İçinde bulunduğumuz hafta başından itibaren vaka artış hızı azalmaya başlamış ve gelecek günlerde düşüşe geçeceği öngörülmektedir. Vaka sayılarında hedeflenen düşüşün sağlanamaması hâlinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir.

Mutasyonlar vaka artış hızında etkili, hasta etmede daha güçsüz değil. Ülkemizde en çok görülen mutasyon İngiltere varyantı olarak bilinen türdür. Bu varyant son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını acı şekilde gösterdi. Bunun yanında semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar içindeki oranında bir değişiklik yoktur.

Sağlık alt yapısının gücü büyük hasta yüklerini karşılasa da hiçbir kapasite sınırsız değildir. Yayılımı kontrol altına alarak sağlık sistemimizin üzerindeki yükü düşürmek zorundayız. Hastalar iyileştikten sonra hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir. Oysa sağlık çalışanları her gün yeni hastalarla mücadele sürecine yeniden başlamaktadır. Bu yıpratıcı çevrimi kırmak zorundayız."

''YENİ BİR MUTASYON DAHA KEŞFEDİLDİ''

"Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon daha tespit edilmiştir. Ülkemizde henüz bu varyant tespit edilmese de yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda Hindistan’dan ve Hindistan temaslı seyahatlerden ülkemize giriş yapmak isteyen kişiler belirlenen yurtlarda karantinaya alınarak 14 gün gözetim altında tutulduktan sonra ülkeye girişlerine izin verilmektedir."

SPUTNİK V ÇOK YAKINDA DEVREYE GİRECEK

"Aşı programımız Ramazan ayında planlanan hâli ile devam etmektedir. Ramazan ayının başlaması ile birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. Ancak, iftardan sonra da aşı olunabilmesi, vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti. Aşı tedariki ile ilgili olarak daha önce paylaştığım bilgilerde, elimizdeki en iyi tedarik şartlarını en hızlı şekilde milletimizin hizmetine sunma gayretindeyiz, demiştim. İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim."

YERLİ AŞI

"Yerli aşı, yerli güç ve güven demektir. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız Faz II çalışmasını tamamlamak üzere son gönüllülerin aşılanması yapılmış ve mayıs ayı içinde son adım olan Faz III aşamasına geçecektir. Bu dönemde yaygın olarak aşılama yapma imkânı da olabilecektir. Bir diğer önemli aşı adayımız Virüs Benzeri Parçacık aşısı ise Faz I deneylerine kamu hastanemizde başlamış ve şu ana kadar sorun görülmeden başarıyla devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın daha, Faz I klinik çalışması 10 gün kadar evvel başlamıştır. Sevindirici şekilde çalışması devam eden aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir. Bu günlerde üçüncü bir inaktif aşımızın daha Faz I klinik çalışması Ankara Şehir Hastanemizde başlayacaktır. Bir diğer inaktif ve intranazal sprey olarak uygulanan iki yeni aşı adayımız da Faz I çalışmalarına başlama safhasındadır. Son olarak adenövirüs temelli bir vektör aşımızın da Faz I çalışması için araştırma ürünü üretim çalışmaları devam etmektedir. Türkiye 7 farklı aşı platformu ile kendi gücünü elde etme yolunda önemli adımlar atmaktadır."