Haberler
Giriş Tarihi : 27-05-2021 01:21   Güncelleme : 27-05-2021 01:37

BioNTech Aşıları Artık Bütün Hastanelerde Uygulanabilecek: Yeni Sevkiyat Yapıldı

BioNTech aşısının bugün yapılan yeni sevkiyatıyla toplumsal aşılama hız kazanacak ve saklama koşullarındaki değişiklik sayesinde de aşı artık bütün devlet ve üniversite hastaneleri, özel hastaneler ile uygun aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.

BioNTech Aşıları Artık Bütün Hastanelerde Uygulanabilecek: Yeni Sevkiyat Yapıldı

AA'nın aktardığına göre Çin virüsünün yarattığı küresel salgına karşı mücadele kapsamında Türkiye'de ocak ayında başlatılan aşılama programında yeni BioNTech sevkiyatlarıyla toplumsal bağışıklama süreci hız kazanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in 20 Mayıs'ta yapılan Bilim Kurulu toplantısındaki görüşmeleri doğrultusunda tedarik süreci günbegün planlanan BioNTech aşısının bir kısmı, bugün Ankara'ya ulaştı. Haziran için temin edilmesi öngörülen 30 milyon dozun 14,2 milyonu, 15 Haziran'a kadar Türkiye'ye gelecek.

Eylül'de ise 120 milyon doz BioNTech aşısı Türkiye'nin elinde olacak.

Daha önce eksi 80 derecede saklanması gerektiği belirtilen BioNTech aşısına ilişkin geçen günlerde Avrupa İlaç Ajansının (EMA) hazırladığı "BioNTech aşılarını saklama koşullarında değişiklik olduğu ve aşı dolaplarında 2-8 derece arasında 5 gün yerine bir ay saklanabileceği" yönündeki raporun ardından aşılamada izlenen yol haritasında da değişik yapılması için Sağlık Bakanlığınca çalışma başlatıldı.

Bakanlık tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında BioNTech aşıları da Sinovac gibi aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.

Şu ana kadar Bakanlık tarafından belirlenen hastanelerde uygulanabilen BioNTech aşıları, saklama koşularındaki değişiklikle bütün devlet ve üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde de uygulanabilecek.

100 milyon doz Sinovac için yapılan anlaşmanın dışında 120 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik V'nin de temin edilmesiyle toplam 270 milyon doz Çin virüsü aşısına sahip olacak Türkiye'de, toplumsal bağışıklama için hedeflenen yüzde 70 oranına kısa sürede ulaşılması öngörülüyor.

Aşılama programındaki değişikliğin hayata geçmesiyle uygulama Türkiye genelinde başlatılacak.