Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 14:28   Güncelleme : 15-03-2021 14:28

Bipolar Kadın Şizofreni Hastasını Yastıkla Boğdu

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde şizofreni hastası Nadiye Yıldız'ı yastıkla boğarak öldüren Arife Kise'nin 'bipolar bozukluk' tedavisi gördüğü ortaya çıktı.

Bipolar Kadın Şizofreni Hastasını Yastıkla Boğdu

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin Kadın Psikiyatri Servis'nde 20 Aralık 2020'de meydana gelen olayda, tedavi gören bipolar kadın şizofreni hastası Nadiye Yıldız'ı boğdu. 

2 aydır 'bipolar bozukluk' tedavisi gören Arife Kise, temizlik görevlisinin yanına giderek, aynı hastanede şizofreni tedavisi gören Nadiye Yıldız'ı yastıkla boğduğunu itiraf etti. Sağlık görevlilerinin durumu yetkililere bildirmesinin ardından Kise gözlem altına alındı.

Sağlık görevlileri yaptığı kontrolde, Yıldız'ın yaşamını yitirdiği belirledi.

Polis tarafından gözaltına alınan Kise, çıkarıldığı mahkemece 'Ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye yönelik kasten öldürme' suçundan tutuklandı. Sanığın akıl hastası olması nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına, güvenlik tedbirlerine uygun yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınması gerektiğine dair talepte bulunuldu.

İfade veren Kise,"Çocukluğumdan beri sürekli rüyalar görürdüm, psikolojim bozuldu, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde üç aydır tedavi görüyorum. Nadiye Yıldız, 3-4 gündür benimle birlikte kalmaktaydı, fazla konuşmazdık, bir iki defa kendisine nereli olduğunu sormuştum, hatta adını da öğrenmiştim, ancak unuttum. Ben kendisinden pek hoşlanmazdım, o yüzden fazla sohbetimiz yoktu. Fakat onun beni öldüreceğini hissediyordum. 3-4 gündür sürekli böyle hissediyordum, bu hislerimi hiç kimseye anlatmadım" dedi.

Olay nedeniyle üzgün olmadığını ifade eden Kise, "Yanımdaki karyolada yatan hasta beni öldürecekmiş gibi hissettim, böyle hissedince hemen başındaki yastığı elime aldım, hastanın başına nefes alamayacak şekilde bastırdım ve onu öldürdüm, kurtulmak için çabaladı, ancak faydası olmadı. 10 dakika süre boyunca yastıkla yüzünü sıkıca kapattım, hareketsiz kaldığını görünce bıraktım. Ölümü hak ettiğini düşündüm, bu yüzden üzgün değilim, beni öldüreceği hissini hastane görevlilerine ve doktorlara söylemedim. Oda içerisinde başkaca kesici bir alet kullanmadım, sadece yastık ile yüzüne bastırdım ve bu şekilde öldürdüm" diyerek cinayeti nasıl işlediğini anlattı.