Haberler
Giriş Tarihi : 06-06-2021 20:43   Güncelleme : 06-06-2021 20:55

Bloomberg: Türk Lirasının Değer Kaybı Sebebi Erdoğan'ın Baş Döndürücü Politikaları

Bloomberg, Türk Lirası değer kaybı analizinde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baş döndürücü politikalarını sebep gösterdi.

Bloomberg: Türk Lirasının Değer Kaybı Sebebi Erdoğan'ın Baş Döndürücü Politikaları

Bloomberg,  "En iyiden en kötüye: Yatırımcılar Türkiye piyasalarında kaygılanıyor" başlıklı makalede Türk Lirasının değer kaybı sebebi olarak AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baş döndürücü politikalarını gösterdi. 

Enflasyonun yüzde 17'de kalmasına rağmen karar mercilerinin faiz oranlarını düşürmeleri için baskı yapan Erdoğan'ın Türk Lirası değer kaybından sorumlu olduğu söylenilen makalede, "Türkiye'nin güçlü lideri ve merkez bankası başkanının bu haftaki kafa karıştıran açıklamaları, ülkenin ne kadar tehlikeli bir pazar haline geldiğinin ve başlıca yükselen piyasalar arasında olağan dışı olduğunun altını çiziyor.

Yatırımcı güveni sarsıldı, yabancı hisse sahipliği tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın ve yerel para cinsinden tahviller bu yıl değerlerinin yaklaşık beşte birini kaybetti" ifadelerine yer verildi. 

Türkiye Piyasaları Durgun

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın piyasa dostu olduğu ancak Erdoğan'ın Ağbal'ı görevden alarak piyasaları durgunlaştırdığı belirtilen makalede şu ifadeler kullanıldı:

"20 Mart her şeyi değiştiren gün oldu. Erdoğan'ın piyasa dostu merkez bankası başkanını sadece dört ay sonra görevden alma kararı, modern ekonominin bir geleneği olan enflasyonla mücadele için daha yüksek oranlar kullanma kavramından rahatsız olduğunu gösterdi.

Türkiye piyasaları o zamandan beri durgun. Bu hafta, okuma sekiz ayın ilk yavaşlamasına işaret etmesine rağmen, yüzde 16,6'lık Mayıs enflasyonuna rağmen Erdoğan'ın faiz indirimi gündemini zorlamaya devam edeceğine dair endişeleri güçlendirdi."