Haberler
Giriş Tarihi : 27-05-2021 17:23   Güncelleme : 27-05-2021 17:23

Bloomberg'e Konuşan AKP'li Yetkili: Partide Çoğunluk Sedat Peker İddialarıyla İlgili Soruşturma İstiyor

Bloomberg'e konuşan ismini vermek istemeyen hükümete yakın üst düzey bir yetkili, AKP'nin yönetimindeki seçkinlerin çoğunun Sedat Peker’in iddialarının soruşturulmasını istediğini belirtti.

Bloomberg'e Konuşan AKP'li Yetkili: Partide Çoğunluk Sedat Peker İddialarıyla İlgili Soruşturma İstiyor

Sedat Peker'in iddialarıyla çalkalanan Türkiye'de AKP yönetimi de sarsılmaya başladı. Gündemi meşgul eden Sedat Peker'in iddiaları dış basında da yer aldı. 

ABD merkezli medya organı Bloomberg, suç örgütü lideri Peker'in iddialarını konu alan bir analiz hazırladı. '‘Mafyanın iddiaları Erdoğan’ın politik hassasiyetini ortaya çıkarıyor'’ başlıklı analizde Peker’in iddialarının MHP-AKP ittifakına nasıl etki edeceği değerlendirildi. 

Bloomberg, hükümete yakın üst düzey bir yetkilinin ifadelerine yer verdiği haberde, 'AKP'nin yönetimindeki seçkinlerin çoğunun mevcut koalisyondan rahatsız olduğunu' ve 'Soylu’nun avukatlığını yapan (ana destekçisi) MHP ile bağları zedeleyecek olsa bile, çoğunluğun kapsamlı bir soruşturma yapılmasını istediğini' iddia etti.

“AKP içinden insanlar muhalefetin, yapılan suçlamalara ilişkin kapsamlı bir soruşturma talebine sessizce katıldı” ifadesine yer verilen haberde Peker ile ilgili yorumlardan kaçınması tavsiye edilen Erdoğan için ''Soylu'ya kayıtsız şartsız desteğini dile getirmek için küçük ortağı MHP'ye katılmayı seçti” denildi.

Daha Az Sevilen MHP'ye Güven Pekişti

Peker'in iddiaları sonrasında Cumhur İttifakı seçmeninin ortak MHP'ye yöneldiğini yazan Bloomberg, “Bu videolar, Erdoğan'a yönelik kamuoyu desteğinin azalmasıyla birlikte AKP'li seçkinler arasında giderek daha az sevilen bir ortağa (MHP) olan güvenin pekiştirilmesine hizmet etti. Oynanan bu kumar eğer başarılı olursa 2023'te yapılması planlanan milletvekili seçimlerinde AKP’nin tutunmasına yardımcı olabilir. Başarısız olursa şimdiden zayıflamış olan desteği 20 yıl iktidarda kaldıktan sonra çalınmış olacak” yorumunda bulundu.

Haberde, “Erdoğan’ın ortaklarına yöneltilen önceki iddiaların aksine, son suçlamalar sıkı bir destekçiden geliyor. AKP üyeleri de dahil olmak üzere pek çok muhafazakâr ve dindar arasında güçlü bir yankı uyandırdı” ifadeleri de kullanıldı.