Haberler
Giriş Tarihi : 13-05-2021 20:47   Güncelleme : 13-05-2021 20:47

BM Genel Sekreteri Şaşırdı: İsrail'in Uyguladığı Şiddeti, İşgalci Rusya ile Görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına ilişkin Rusya Diktatörü Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmede, çatışmalarla alakalı öncelikli görevin sivil halkın güvenliği olduğu hususunda mutabık kalındı.

BM Genel Sekreteri Şaşırdı: İsrail'in Uyguladığı Şiddeti, İşgalci Rusya ile Görüştü

Kremlin'den yapılan açıklamada, ikilinin telekonferans yoluyla yaptığı söz konusu görüşmede bir dizi güncel konuların ele alındığını duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail-Filistin çatışmasının tırmanması konusunda öncelikli görevin her iki taraftaki şiddet eylemlerini durdurularak sivil halkın güvenliğinin sağlanması olduğu belirtildi. BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarına ve genel olarak kabul görmüş uluslararası hukuk normlarına dayanan iki devletli çözüm ilkesine destek ifade edildi."

Suriye meselesine ilişkin ise Rusya ve BM arasında, mültecilerin Suriye'ye dönüşü, insanî yardım, ülkenin ekonomik ve sosyal altyapısının yeniden oluşturulması ile ilgili koordineli girişimlerin yoğunlaştırılması konusunda mutabık kalındı. Suriyeliler arasında anayasal sürecin desteklenmesinin önemi işaret edildi.

Putin ve Guterres ayrıca Libya, Yemen, Afganistan meselelerini de ele aldı.