Haberler
Giriş Tarihi : 27-10-2020 13:15   Güncelleme : 27-10-2020 13:43

BM İnsan Hakları Raporu: Belarus Hükumeti Halkına Şiddet Uygulamayı Bırakmalı

BM'nin Belarus için görevlendirdiği insan hakları araştırmacısı, Lukaşenko'ya karşı protestolar sırasında gözaltına alınan binlerce kişi için, hükumetin 'kendi halkına baskı yapmayı bırakmasını' talep etti.

BM İnsan Hakları Raporu: Belarus Hükumeti Halkına Şiddet Uygulamayı Bırakmalı

BM'nin Belarus'taki insan hakları durumuyla ilgili özel raportörü Anais Marin, muhalefetin başlattığı grevin ardından hazırladığı raporda, ağustostan bu yana hükumet tarafından yüzlerce kişinin tutuklandığını ifade etti.

Marin, İnsan Hakları Komitesi'ne Ağustos ve Eylül aylarında en az 20.000 kişinin gözaltına alındığını ve yüzlerce kişinin gözaltındayken dövüldüğünü, sindirildiğini, işkence gördüğünü veya kötü muameleye maruz kaldığını bildirdi.

Raporda ayrıca, İçişleri Bakanlığı ve sivil toplum örgütlerinden alıanan bilgilere göre, tutukluların çoğunun idari veya cezai suçlamalarla karşı karşıya olduğu ve 9 Ağustos'taki tartışmalı seçimlerden bu yana protestoculara yönelik 400'den fazla ceza davası bulunduğu aktarıldı.

Marin raporunda; barışçıl göstericilere yönelik şiddetin sona erdirilmesi ve muhalefet liderlerinin, gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve protestocuların sindirilmesinin yanı sıra demokrasi yanlısı hareket içinde insanlara yönelik ihlallerin sona ermesi çağrısında bulunurken başta Avrupa Birliği olmak üzere 52 ülkeden komiteye Belarus'taki insan hakları ihlalleri için çağrı yaptı.