Haberler
Giriş Tarihi : 11-02-2021 01:19   Güncelleme : 11-02-2021 01:19

BM Raporu: Kim Hong Un'a Bağlı Siber Korsanlar 316 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

CNN tarafından elde edilen gizli bir BM raporuna göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a bağlı bilgisayar korsanları geçen yıl ülkenin ''nükleer ve balistik füze programını desteklemek'' için milyonlarca dolar kripto para çaldı. 

BM Raporu: Kim Hong Un'a Bağlı Siber Korsanlar 316 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

Bilgisayar korsanlarının Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından desteklendikleri ve nükleer program ve ülkenin zor durumdaki ekonomisini ayakta tutmak için finansal kurumlara karşı siber operasyonlara başvurdukları ifade edilen raporda, ismi açıklanmayan bir BM üyesi ülke Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 316,4 milyon dolar dijital kripto para çaldığını iddia etti. 

Raporda Kuzey Kore'nin askeri geçit törenlerinde yeni kısa menzilli, orta menzilli, denizaltıdan fırlatılan ve kıtalararası balistik füze sistemleri sergilediği belirtilmişti.

Kuzey Kore'nin yeni balistik füze savaş başlıkları test ettiğini ve taktik nükleer silahlar geliştirme hazırlıkları yaptığını duyurduğu ifade edilen raporda, Pyongyang'ın nükleer tesislerin bakımını yaptığı ve balistik füze altyapısını geliştirdiğine dikkat çekilmişti. 

Nükleer ve balistik füze alımları için Kuzey Kore'nin denizaşırı ülkelerden malzeme ve teknoloji arayışına devam ettiğine işaret edilen raporda, BM uzmanlarının Pyongyang'ın gemiden gemiye transfer yoluyla yasadışı rafine petrol ithalatını da soruşturduğu ve yıllık 500 bin varil petrol kısıtlamasının birçok kez aşıldığı kaydedilmişti. 

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırım Komitesi uzmanlarının hazırladığı gizli raporun yayımlanıp yayımlanmayacağı ise bilinmiyor.