Haberler
Giriş Tarihi : 28-05-2021 00:14   Güncelleme : 28-05-2021 00:39

BM Raporu: Maske ve Dezenfektan Ticareti Kisvesinde Uyuşturucu Ticareti Yapılıyor

Organize suç örgütü elebaşısı Sedat Peker'in iddiasına göre AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım, kokain ticaretinin yeni güzergâhının belirlenmesi için Venezuela'ya gitmişti. Binali Yıldırım ise söz konusu ziyaretin "maske ve test kiti yardımı" için olduğunu iddia etmişti. Öte yandan Birleşmiş Milletlerin (BM) raporuna göre artık dünya genelinde "maske ve dezenfektan ticareti" adı altında uyuşturucu kaçakçılığı yapılıyor.

BM Raporu: Maske ve Dezenfektan Ticareti Kisvesinde Uyuşturucu Ticareti Yapılıyor

Organize suç örgütü elebaşısı Sedat Peker'in iddiaları, Türkiye gündemini sarsmaya devam ediyor. Peker son olarak Venezuela'da oluşturulacak yeni kokain güzergâhı için AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın ocak ve şubat aylarında Venezuela'ya gittiğini ve dörder gün kaldığını iddia etmişti.

Bu iddia üzerine Binali Yıldırım, iki kez açıklama yapmak zorunda kaldı. İlk açıklamasında oğlunun Venezuela'ya iddia edildiği gibi ocak ve şubat aylarında değil de bir önceki yılın aralık ayında gittiğini öne süren Yıldırım, oğlunun "Maske ve test kiti yardımı için Venezuela'ya gittiğini" iddia etmişti. Ertesi gün bambaşka bir açıklama daha yapan Yıldırım, "Oğlum, biraz da meraktan Venezuela'ya gitti" demişti. Cüneyt Özdemir'in sorusunu yanıtlayan Yıldırım, Venezuela'daki "hayır işlerini" prensip olarak söylemeyi uygun görmedikleri için açıklamasında özellikle belirtmediğini iddia etmişti.

Maske ve Dezenfektan Ticareti Kisvesinde Uyuşturucu Kaçakçılığı

Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in haberinde yer alan bilgiler ise akıllarda soru işareti oluşturdu. Zira habere göre uyuşturucu trafiği, iki ay önce BM raporuna yansıdı. Uyşturucu Kontrol Kurulu (INBC) üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy, söz konusu raporu ayrıntılarıyla açıkladı.

Çin virüsü salgınıyla birlikte uyuşturucu sevkiyatı yöntemleri de değişti. Kaçakçılık için önceden farklı ürünler kullanılırken "yeni dönemde" artık "maske ve dezenfektan ticareti" adı altında uyuşturucu kaçakçılığı yapılıyor. Bu kaçakçılık için deniz ve hava yolları tercih ediliyor.

Atasoy'un bahsi geçen BM raporuna ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Uluslararası yasal ticarette düşme ve bazı yasa dışı maddelerin kaçakçılığında azalma görülmekle birlikte hava ve deniz yoluyla kaçakçılık alabildiğine sürdü. Kara yolu ile kaçakçılık gözlemlenmekteyse de farklı taşımacılık yolları ve yasal ticaret kisvesi altında uyuşturucu kaçakçılığına tanık olduk."

"Kaçakçılık yöntemleri farklılaştı. Postayla ya da paket hizmetleriyle ya da eve yemek servisleriyle hatta maske, eldiven, dezenfektan içine konarak sanki maske ithal ediyor ya da ihraç ediyormuş gibi dezenfektan içinde uyuşturucu kaçakçılığına tanık olduk."

"Sosyal medya uyuşturucuya erişimde ve satıcılarla alıcıları bulmakta bir önemli mecra oluşturdu. Tabii ki internetin gördüğümüz kısmının çok daha büyük bir kısmı 'dark net', 'karanlık web' diye adlandırdığımız bölümünde hem uyuşturucu imalatındaki ham maddelerin alış satışının hem de bağımlıların maddeye erişiminin çok daha yaygın bir biçimde yürütüldüğünü saptadık."

Türkiye, Eroin Ticaretinde Dünya Üçüncüsü

Türkiye’nin dünya genelinde en fazla eroin ele geçirilen ülkeler arasında İran ve Afganistan’dan sonra üçüncü sırada olduğunu bildiren Prof. Dr. Atasoy’un görüşleri şöyle:

"Doğal olarak üçüncü sırada, çünkü Afganistan’dan çıkan eroin İran üzerinden ülkemize geliyor ve oradan da Avrupa’ya geçiyor. Ancak şurası muhakkak ki pandemi sırasında Balkan yolu, yani Afganistan’dan çıkan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen ünlü Balkan yolu kullanılmaya devam etti ve Afganistan, İran, Türkiye ve Balkan ülkeleri hattı üzerinde çok sayıda eroin yakalanması da bunu kanıtlar nitelikte oldu."