Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 17:25   Güncelleme : 17-03-2021 17:25

Bodrum'da ''Maldivler'e Benzesin'' Diyerek Plaja Kireç Tozu Döken Otele 265 Bin TL Ceza

Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçesinde plaja kuvars tozu döken otele 265 bin 497 TL ceza kesildi.

Bodrum'da ''Maldivler'e Benzesin'' Diyerek Plaja Kireç Tozu Döken Otele 265 Bin TL Ceza

Bodrum'da Güvercinlik ve Gölköy mahallelerindeki bazı turistik tesislerin önlerindeki plajlara 'beyaz kum' görüntüsü vermek için kuvars tozu döktüğü iddiaları üzerine Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü soruşturma başlattı. 

Güvercinlik Mahallesi'ndeki 2 otelin plajından numune alan ekipler, birinde yüzde 55 oranında mermer tozu yoğunluklu sönmemiş kireç tozu olduğunu tespit etti. Kuvars tozunun işletmeler tarafından, Bodrum sahillerini Maldivler'e benzetmek için döküldüğü belirtildi.

Plajlardan numune alarak inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, şunları bildirdi:

"Milas-Bodrum sınırında yer alan Pina Yarımadası'ndaki bir otelin sahiline beyaz kum döküldüğü şikayetleri üzerine, Jandarma ve Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Bahse konu alanda inceleme yapan ekipler, sahile dökülen maddeden numune aldı. Yapılan laboratuvar sonucuna göre, sahile dökülen maddenin yüzde 55 oranında mermer tozu yoğunluklu kalsiyum oksit maddesi olduğu belirlendi. İncelemenin tamamlanmasının ardından, maddeyi sahile döken tesise 265 bin 497 lira idari para cezası uygulandı."

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Özdil de mermer tozu yoğunluklu kalsiyum oksit maddesinin atık olarak kabul edildiğini belirterek, denize ve sahile dökülmesinin yasak olduğunu söyledi. Özdil, “2872 Sayılı Çevre Kanunu'na göre söz konusu tesise ceza kesildi. Bölgedeki diğer plajlarda yapılan incelemede yüzde 0.5 mermer tozu yoğunluklu kalsiyum oksit, yüzde 88 silisyum (kum) oranına rastlandı. Oranın düşük olması nedeniyle ceza kesilmedi. Söz konusu tesise kesilen ceza ise önümüzdeki günlerde tebliğ edilecek” ifadelerini kullandı.